Úvod ZO ZAHRANIČIA Na Marse pristál čínsky modul s robotickým vozidlom

Na Marse pristál čínsky modul s robotickým vozidlom

Vizualizácia: archív

Na Marse po prvý raz pristál čínsky vesmírny modul. Ako oznámil vesmírny úrad CNSA, modul na štvrtú planétu slnečnej sústavy prepravil aj robotické vozidlo, ktoré by malo skúmať jej povrch. Váži zhruba 240 kilogramov, má šesť kolies a štyri slnečné kolektory.

Modul vstúpil do atmosféry vo výške 125 kilometrov a ďalšie okamihy boli podľa agentúry Nová Čína „najriskantnejšou fázou celej misie“. Najprv sa roztiahol padák s rozlohou 200 štvorcových metrov, potom sa aktivovala brzdiaca raketa, ktorá spomalila rýchlosť takmer na nulu.

Modul sa chvíľu vznášal asi sto metrov nad povrchom Marsu, aby identifikoval prekážky a samostatne našiel miesto na pristátie. Nakoniec bezpečne dosadol na všetky štyri nohy. Mars je od Zeme teraz vzdialený necelých 317 miliónov kilometrov.

Trvá približne 17,5 minúty, kým k nemu dorazí pozemský rádiový signál. Do pristávacieho manévru sa preto nedá zasahovať zo Zeme. Vozidlo sa z modulu dostane po vyklápacej rampe, predtým však musí rozložiť solárne panely a vyklopiť nástavec na kameru a anténu.

Vozidlo by malo vydržať pracovať minimálne 90 miestnych solárnych dní, teda solov. Z jeho vedeckých prístrojov je najdôležitejší mikrovlnný radar, ktorý mu umožní nazrieť až 100 metrov pod povrch. Okrem neho má aj detektor magnetického poľa, meteorologickú sondu či laserový spektrometer.

Čína sa stala druhou krajinou po USA, ktorá zvládne prevádzku robotického vozidla na Marse. Po USA a ZSSR je zároveň tretím štátom, schopným realizovať mäkké pristátie na červenej planéte. To ju posúva na najvyššie priečky planetárneho výskumu.