Úvod ZO ZAHRANIČIA Na následky ťažkej choroby skonal český pesničkár František Nedvěd

Na následky ťažkej choroby skonal český pesničkár František Nedvěd

František Nedvěd (1947 - 2021). Foto: archív

Na následky rakoviny pľúc v nedeľu skonal český folkový pesničkár František Nedvěd. „S hlbokým zármutkom a ťažkým srdcom oznamujeme, že nás dnes vo večerných hodinách navždy opustil náš milovaný otec František Nedvěd,“ uviedol na svojom profile na sociálnej sieti jeho syn Vojta.

František vystupoval prevažne sám, s bratom Janom tvoril úspešné súrodenecké spevácke duo. V minulosti vystupovali v hudobných skupinách Brontosauři a Spirituál kvintet. Pesničkár bol v nemocnici od nedele minulého týždňa.

„V piatok sme hrali v Košiciach. V sobotu vstal a bol ešte v poriadku, ale podvečer začal byť unavený a ospalý. Hovoril som si, že je to únavou po koncerte, ale v nedeľu už nevstal z postele, tak som ho odviezol do nemocnice. Bol dehydrovaný,“ povedal pre web zivotvcesku.cz Vojta Nedvěd. Večer už musel oznámiť smutnú správu, že jeho otec svoj boj s chorobou prehral.

František Nedvěd, ktorý sa narodil 19. septembra 1947, žil dlhé roky v tieni svojho slávnejšieho brata Jána. V roku 1997 sa však ich cesty rozišli a potom vystupoval sám či s inými skupinami. Od roku 2011 vystupovali opäť spoločne s bratom Jánom, nahrali album Súhvezdie iskier. Od roku 2013 vystupoval opäť samostatne alebo s kapelou Tie Break, občas spoločne so synom Vojtom.

Po tom, čo bratia Nedvědovci neprerazili ako „bigbíťáci“, vrhli sa na trampskú muziku a country. Ich piesne časom získali obrovskú popularitu, čo najlepšie dokumentuje fakt, že v roku 1996 prišlo na ich koncert na pražskom Strahovskom štadióne okolo 60-tisíc ľudí.

S rakovinou pľúc Nedvěd bojoval od vlaňajšieho októbra a v posledných mesiacoch to už vyzeralo, že má boj so zákernou chorobou za sebou. „Otec mal rakovinu pľúc a v tele menšie nádor, ktorý blokoval prekrvenie hlasiviek. Preto nehovoril. Toho sa zbavil vďaka ožarovaniu. Teraz sa mu vrátila rakovina pľúc, pričom napadla obal pľúc. Takže sa mu to vrátilo,“ povedal novinárom spevákov syn.

Vzápätí však vyjadril presvedčenie, že otec znovu zabojuje a všetko dobre dopadne. V júni oslávil sedemdesiattriročný Nedvěd zlatú svadbu s manželkou Máriou. Podľa speváka spoločne prežili „krásne aj ťažké časy“, majú dvoch synov a tri vnúčatá.