Úvod ZO ZAHRANIČIA Na pochode za nezávislosť Škótska sa v Glasgowe zúčastnili tisíce ľudí

Na pochode za nezávislosť Škótska sa v Glasgowe zúčastnili tisíce ľudí

Foto: archív

Tisíce aktivistov sa v sobotu napriek daždivému počasiu pridalo k pochodu za nezávislosť v najväčšom škótskom meste Glasgow. Informovala o tom agentúra DPA. Aktivisti niesli obrovský transparent s heslom „Škótsko má právo na výber“ podporujúc tak kampaň za ďalšie škótske referendum o nezávislosti.

Na pochode bolo vidieť veľké množstvo vlajok EÚ, ako aj vlajok Škótska, informoval na sociálnej sieti škótsky minister spravodlivosti Humza Yousaf. „Veľa šťastia všetkým, ktorí sa zučastňujú na pochode za nezávislosť – verím, že počasie nebude príliš zlé,“ napísala na sociálnej sieti škótska premiérka Nicole Sturgeonová, ktorá sa však na pochode zúčastniť nemohla.

Vystúpenie z EÚ a ukončenie voľného pohybu občanov EÚ v Británii „nie je budúcnosť, o ktorej sme uvažovali, keď sme v roku 2014 zvažovali otázku nezávislosti,“ povedala počas piatkového prejavu v Nórsku.

Keď sa v roku 2014 uskutočnilo referendum o nezávislosti Škótska, 55 percent voličov hlasovalo za zachovanie spojenectva medzi Edinburghom a Londýnom. Prieskumy verejnej mienky však naznačujú, že odvtedy sa podpora nezávislosti medzi občanmi zvýšila.

V regióne vládnuca Škótska národná strana (SNP) premiérky Sturgeonovej využila výsledky celoštátneho referenda o zotrvaní Británie v EÚ z roku 2016, v ktorom obyvatelia Škótska na rozdiel od iných britských regiónov nepodporovali brexit. Za zotrvanie v EÚ hlasovalo 62 percent škótskych voličov, zatiaľ čo za brexit zahlasovalo v Británii 52 percent voličov.

Práve táto okolnosť viedla SNP k tomu, že znova prišla s návrhmi na vypísanie nového referenda o nezávislosti, ktoré by Sturgeonová chcela zorganizovať pred skončením volebného obdobia súčasného škótskeho parlamentu v roku 2021.