Úvod ZO ZAHRANIČIA Na pohrebe iránskeho prezidenta Raísího boli aj vodcovia hnutí Hamas a Hizballáh

Na pohrebe iránskeho prezidenta Raísího boli aj vodcovia hnutí Hamas a Hizballáh

Foto: archív

Na poslednej rozlúčke s tragicky zosnulým iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím a členmi jeho sprievodu, ktorí zahynuli pri havárii vrtuľníka, sa v Teheráne zúčastnil aj líder palestínskej organizácie Hamas Ismáíl Haníja a vysokopostavený člen vedenia libanonského šiitského hnutia Hizballáh Náim Kásim.

Haníja v krátkom príhovore k smútočnému zhromaždeniu vyhlásil, že palestínske vedenie si je isté, že „Iránska islamská republika bude pokračovať v podpore palestínskeho ľudu“. Ľudia na to reagovali skandovaním „Smrť Izraelu!“

Do ulíc Teheránu vyšli desaťtisíce ľudí. Súčasne však dodala, že Teheránčania dostali do mobilov správy s výzvou, aby sa „zúčastnili na pohrebe mučeníka služby“ národu. Modlitby za zosnulého iránskeho prezidenta i členov jeho sprievodu nad ich rakvami neskôr pred budovou miestnej univerzity viedol najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí.

Z univerzity budú rakvy prevezené na námestie Enghelab v centre mesta a potom aj na námestie Azadi. Nasledovať bude prevoz rakiev do mesta Mašhad – Raísího rodiska v provincii Južný Chorásán na severovýchode krajiny, kde ho vo štvrtok večer pochovajú vo svätyni imáma Rézu.

Chameneí, ktorý má v Iráne rozhodujúce slovo v štátnych záležitostiach, vyhlásil v súvislosti s Raísího smrťou päťdňový štátny smútok a za dočasného prezidenta vymenoval doterajšieho viceprezidenta Mohammada Mochbera. Vo funkcii bude až do volieb Raísího nástupcu, ktoré sa budú konať 28. júna.

K havárii vrtuľníka, na ktorého palube bol Raísí, prišlo v nedeľu v hustej hmle v hornatej oblasti iránskej provincie Východný Azerbajdžan. Raísí sa spolu s delegáciou vracal z provincie Východný Azerbajdžan na severozápade Iránu, kde spolu s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom otvorili projekt priehrady na spoločnej hranici.

Vrak vrtuľníka našli záchranári po zhruba pätnástich hodinách v pondelok skoro ráno, pričom štátna televízia uviedla, že prezident zahynul. Raísiho konvoj zahŕňal tri vrtuľníky – ďalšie dva „bezpečne dorazili do svojho cieľa“, uviedla spravodajská agentúra Tasním. Ultrakonzervatívny Raísí bol v úrade od roku 2021.