Úvod Spoločnosť Na pražskom Petříne chcú umiestniť sochu Václava Havla

Na pražskom Petříne chcú umiestniť sochu Václava Havla

Foto: archív

Socha bývalého česko-slovenského a českého prezidenta a dramatika Václava Havla, ktorú chcú jej iniciátori umiestniť v Prahe na Petříne, čoskoro uzrie svetlo sveta. V najbližších týždňoch chcú organizátori požiadať úrady o príslušné povolenia. V novembri sa totiž končí zbierka vypísaná na jej zhotovenie.

Celkovú sumu potrebnú na jej výrobu zatiaľ Spolok na výstavbu sochy Václava Havla, ktorý zbierku inicioval koncom roku 2012, nezískal. Ráta však s tým, že chýbajúcu sumu sám doplatí. Socha autorky Barbory Daušovej by podľa predstáv spolku mala stáť v Prahe od 17. novembra tohto roku, na výročie pochodu na Národnej triede.

Záleží však na tom, či budú s jej umiestnením súhlasiť pamiatkari aj ďalší úradníci. Podľa predsedu Spolku na výstavbu sochy Václava Havla Petra Dauša vyplýva stanovený termín zo skutočnosti, že zbierka musí byť skončená tri roky od vyhlásenia, a to bolo 17. novembra 2015. Peniaze získané v zbierke musia byť k 17. novembru vyčerpané na účel, na ktorý bola zbierka založená. Dauš je presvedčený, že sa to podarí.

Foto: archív

Sochu vyrába umelecká zlievareň HVH v Hornej Kalnej pri Hostinnom. Barbora Daušová ju vytvorila ako svoju klauzúrnu prácu v ateliéri Jiřího Beránka na Západočeskej univerzite v Plzni. Nikdy sa s Havlom osobne nestretla, sochu vytvorila len na základe fotografií.

Okrem Petřína zvažovali organizátori zbierky aj ďalšie miesta na jej umiestnenie – vrch Havlín, Františkánsku záhradu v Prahe alebo mýtinu pri Hrádečku, kam Havel chodieval. Zástupcovia spolku zdôrazňujú, že socha vznikla bez politickej objednávky.