Úvod ZO ZAHRANIČIA Na severozápade Pakistanu zrušili na školách povinné nosenie hidžábu

Na severozápade Pakistanu zrušili na školách povinné nosenie hidžábu

Foto: archív

Úrady na severozápade Pakistanu zrušili nariadenie, v súlade s ktorým musia školáčky nosiť zvyčajný moslimský závoj – tzv. hidžáb. Urobili tak po kritike občianskej spoločnosti a proteste na sociálnych sieťach, informuje agentúra DPA.

Vláda v konzervatívnej provincii Chajbar Paštúnchvá vydala v pondelok nariadenie, v ktorom žiada školy, aby sa ubezpečili, že dievčatá majú svoje telá zahalené burkou (vrchnou vrstvou odevu zakrývajúcou telo aj celú tvár) alebo hidžábom.

Podľa ministra školstva zmienenej provincie Ziaulláha Bangáša toto rozhodnutie prijali, aby ochránili dievčatá pred sexuálnym obťažovaním a zaistili im cudný výzor. „Chceme, aby sa dievčatá cítili bezpečne a rodičia mohli byť pokojní,“ povedal brániac toto nariadenie ešte pred jeho zrušením.

Ľudskoprávni aktivisti, členovia občianskej spoločnosti a používatelia sociálnych sietí označili tento krok za utláčanie a pripomenuli vládu extrémistického hnutia Taliban.
Určité časti provincie, ktoré ležia neďaleko hranice s Afganistanom, totiž dlhé roky ovládal pakistanský Taliban, ktorý vyhodil do vzduchu stovky dievčenských škôl.

Chajbar Paštúnchvá je tá istá provincia, kde militanti Talibanu zaútočili na laureátku Nobelovej ceny Malálu Júsafzajovú, keď bola ešte školáčka, pripomína DPA. Provinciu teraz riadi strana pakistanského premiéra Imrana Chána.

Tento krok prichádza niekoľko dní po tom, čo pakistanská univerzita, ktorú spravujú námorné sily, nariadila segregáciu mužov a žien v radoch študentov v triedach a na akademickej pôde, čo vyvolalo kritiku.