Úvod Z DOMOVA Na Slovensko majú prísť ďalší vojaci NATO. Celkovo by ich tu mohlo...

Na Slovensko majú prísť ďalší vojaci NATO. Celkovo by ich tu mohlo pôsobiť do tritisíc

Mobilný protilietadlový raketový systém typu Patriot. (Foto: Wikipédia)

Na Slovensko by mohlo prísť ďalších 900 vojakov členských štátov NATO, konkrétne z Česka, Nemecka, USA a Slovinska. Celkovo tak má v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny aliancie v SR pôsobiť do 3000 vojakov. Navýšenie mandátových počtov, určujúcich maximálny počet vojakov, odsúhlasila vláda. Návrh musí ešte odobriť parlament.

„Spôsobilosti zahraničných ozbrojených síl doplnia schopnosti a kapacity Ozbrojených síl SR a prispejú k zvýšeniu úrovne odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku,“ deklarovalo ministerstvo obrany v materiáli.

Počet českých vojakov sa má zvýšiť o stovku. Z Nemecka by mohlo prísť o 500 príslušníkov viac, zo Spojených štátov o 200. Slovinsko by mohlo poslať o 100 vojakov viac. „Každá jednotka, ktorá má prísť na Slovensko, je viazaná na nejaký druh techniky, o ktorý sme požiadali,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď.

Počet nemeckých vojakov sa zvyšuje, aby sa mohli spoločne s Holandskom na Slovensku dlhodobo obsluhovať tri batérie systému Patriot. V prípade Spojených štátov zvyšovanie takisto súvisí so systémom Patriot.