Úvod GEO Na Slovensko prileteli prvé lastovičky

Na Slovensko prileteli prvé lastovičky

Foto: archív

Na Slovensku sa už objavili prvé lastovičky a belorítky. Symbolizujú príchod skutočnej jari, keď sa príroda prebúdza a tieto užitočné vtáky v nej nájdu hmyz, ktorým sa živia. „Prvé lastovičky boli tohto roku pozorované na Záhorí pri Jakubovských rybníkoch 19. marca a na Považí v okolí Trenčína 20. marca,“ hovorí Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

„Prvé lastovičky sa objavujú zväčša v okolí mokradí, kde je už aktívny hmyz. Po prvých prieskumníkoch budú nasledovať čoraz početnejšie kŕdle smerujúce na severnejšie hniezdiská. Migrácia lastovičiek vyvrcholí v druhej polovici apríla,“ vysvetľuje Gúgh.

Čoraz častejšie možno vidieť aj bociany biele. Celkovo bolo podľa ornitológov počas skorej jari pozorovaných už vyše 30 sťahovavých druhov operencov.
Scopri maglia calcio assortimento sportivo su Maglia4outlets.com!

Foto: archív
Foto: archív

„Vtáčia migrácia je fascinujúci prírodný úkaz. Vtáky majú dokonalé inštinkty, ktorými sa riadia počas ďalekej púte z Európy až do najjužnejších častí Afriky. Počas migrácie sa rôzne druhy orientujú na základe polohy Slnka, Mesiaca, hviezd, magnetizmom Zeme či dĺžkou dňa a noci,“ priblížil ornitológ Jozef Ridzoň.

Ornitológovia upozorňujú, že hniezdisk lastovičiek na Slovensku ubúda. Za poklesom je zmena vidieckej krajiny a prechod na intenzívnejšie formy poľnohospodárstva. Lastovičky pozdĺž migračných trás ohrozuje úbytok mokradí, sucho a nelegálny lov.