Úvod Z DOMOVA Na Slovensku bude od štvrtka opäť platiť núdzový stav, predbežne na 45...

Na Slovensku bude od štvrtka opäť platiť núdzový stav, predbežne na 45 dní

Foto: archív

Na Slovensku bude od štvrtka 1. októbra opäť platiť núdzový stav. Vláda v stredu schválila s pripomienkou návrh premiéra Igora Matoviča na jeho vyhlásenie v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu.

Núdzový stav bude podľa prijatého uznesenia platiť „dňom 1. októbra 2020 na postihnutom území Slovenskej republiky“. Vláda ho vyhlasuje v zmysle ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

Premiér na sociálnej sieti priblížil, že núdzový stav bude platiť zatiaľ na časový úsek 45 dní. Podľa jeho slov sa uvidí, ako sa prejaví na vývoji situácie cestovanie počas Dušičiek. „Následne sa rozhodneme, či pokračujeme, alebo sa budeme môcť vrátiť do normálu,“ skonštatoval.

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu, na nevyhnutný čas. Vláda ho môže vyhlásiť, ak prišlo, alebo bezprostredne hrozí, že príde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní.

Dôvodom na opätovné vyhlásenie núdzového stavu je pandémia nového koronavírusu. Vláde ho odporučil prijať ústredný krízový štáb. Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca, trval do 14. júna. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila 11. marca, trvá odvtedy naďalej.

Po novom bude platiť, že počet zákazníkov v prevádzke v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden zákazník na desať metrov štvorcových z predajnej plochy prevádzky určenej pre zákazníkov.

Foto: archív

Táto podmienka sa nevzťahuje na deti. Podmienka taktiež neplatí, pokiaľ je prevádzkovateľ schopný zabezpečiť a dodržiavať odstup medzi jednotlivými zákazníkmi minimálne dva metre.

Alternatívne táto podmienka neplatí ani pre prevádzky verejného stravovania, pokiaľ je prevádzkovateľ schopný zabezpečiť a dodržať odstup dva metre medzi stolmi v zariadení určenom pre zákazníkov.

V prevádzkach je povinné v radoch zachovávať odstup minimálne dva metre, s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Táto podmienka neplatí pre prevádzky divadelných, hudobných, filmových a iných umeleckých predstavení so sediacim obecenstvom.

Otváracie hodiny pre prevádzky verejného stravovania sa v súčasnej situácii stanovujú do 22:00 h, s výnimkou donáškových služieb a výdaja pokrmov cez okienko. Konzumácia jedál alebo nápojov v prevádzkach verejného stravovania bude možná výlučne posediačky.

Hromadné podujatia bude možné organizovať do 50 osôb vrátane organizátorov. V prípade kultúrnych alebo športových podujatí platí, že ak počet osôb vystupujúcich v mene organizátora, napríklad účinkujúci, športovci, organizačný tím, presiahne počet 50, podujatie sa môže uskutočniť, no bez prítomnosti obecenstva.

Prevádzky divadelných, hudobných, filmových a iných umeleckých predstavení sú povinné obmedziť predaj vstupeniek tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené, pričom sekvencia obsadenia miest musí v radoch alternovať, ide teda o šachovnicové sedenie, alebo tak, že je zabezpečené sedenie v každom druhom rade.

Foto: archív

V týchto priestoroch sa zakazuje konzumácia jedál alebo nápojov. ÚVZ SR doplnilo, že pre kiná, teda pre filmové predstavenie, ktoré je hromadným podujatím, platí maximálny počet osôb v počte 50.

Sedenie má byť buď šachovnicové alebo v každom druhom rade. V prípade sedenia na športových hromadných podujatiach je organizátor povinný zabezpečiť sedenie obecenstva len v každom druhom rade.

V prípade sedenia na iných typoch hromadných podujatí, napríklad na školeniach, sa odporúča zabezpečiť sedenie, s výnimkou osôb žijúcich v jednej domácnosti, tak, že medzi obsadenými miestami ostane jedno miesto neobsadené, pričom sekvenciu obsadenia sedadiel odporúčame v radoch alternovať, alebo zabezpečiť sedenie v každom druhom rade.

Organizovanie hromadných podujatí sa okrem prevádzok verejného stravovania po novom zakazuje i v ubytovacích zariadeniach. Všetkým fyzickým aj právnickým osobám sa zakazuje usporadúvať spoločenské podujatia, ako sú svadobné oslavy, oslavy iného charakteru, plesy, kary, stužkové slávnosti a podobne.

Výnimku z týchto zákazov majú hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú v čase začiatku hromadného podujatia mať negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného v krajinách EÚ na ochorenie COVID-19, ktorý nie je starší ako 12 hodín.

Takéto hromadné podujatia musia byť ohlásené na miestnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, pričom je potrebné uviesť presný čas a miesto konania.

Foto: Pavel Kapusta

Ak sú uvedené podmienky splnené, je na takomto hromadnom podujatí možné podávať a konzumovať jedlá a nápoje. V ostatných prípadoch bude na hromadných podujatiach zakázané podávať aj konzumovať jedlá a nápoje.

Pri účasti na verejnom hromadnom podujatí a pri príchode a odchode z priestorov hromadného podujatia bude organizátor povinný zabezpečiť dodržiavanie rozostupov dva metre medzi osobami.

To neplatí pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti, partnerov, osoby vykonávajúce športovú činnosť, umelcov vykonávajúcich umeleckú činnosť, osoby sediace v hľadisku pri podujatí, osoby školiace voči osobám školeným, a iné osoby, ak z účelu hromadného podujatia vyplýva, že tento rozostup medzi zúčastnenými osobami nie je možné dodržať.

Zákaz organizovania hromadných podujatí sa nevzťahuje na zasadnutia, schôdze orgánov verejnej moci a ich poradných orgánov na zasadnutia, ktoré sa uskutočňujú na základe zákona alebo na voľby.