Úvod Spoločnosť Na Slovensku masívne hynú včely

Na Slovensku masívne hynú včely

Foto: archív

Veľký úhyn včelstva registrujú už aj na Slovensku. V okrese Galanta majú včelári až 90-percentné straty, týka sa to až polovice obcí. „Vo včelnici, ktorá mala 70 včelstiev, ich zostalo len 7,“ tvrdí Ján Engelman zo Zväzu včelárov.

Kým v jednej dedine prišli včelári o 90 percent včelstiev, v susednej majú len bežné 5-percentné straty. V apríli boli úle vždy plné včiel pripravených opeľovať kvety a rastliny v okolí, teraz zívajú prázdnotou. Podľa včelárov je úhyn každým rokom rozsiahlejší. Aj lokality sa už opakujú. Ani finančná pomoc od štátu vraj situáciu nerieši.

Úhyn zaznamenávajú chovatelia na celom svete. Ak by príroda prišla o včelstvo, predstavovalo by to globálnu katastrofu s dôsledkami celosvetového rozmeru. Tento kritický stav má pôvod v prudkých výkyvoch teplôt, jednodruhovom pestovaní plodín, parazitoch či chorobách včiel. „Máme obavy, že o dva roky už budú tak masívne úhyny včelstiev, že už to bude skutočne veľká katastrofa pre každú krajinu,“ hovorí Engelman.

Foto: archív

Podľa hovorcu ministerstva pôdohospodárstva Daniela Hrežíka je „chovateľ včiel povinný informácie o počte včelstiev hlásiť do centrálnej evidencie hospodárskych zvierat. Kým chovatelia včiel nenahlásia svoje straty nie je možné potvrdiť medializované úhyny včelstiev“.

Obnova pôvodného kmeňového stavu včelstva môže pri takýchto veľkých stratách prebiehať v horizonte niekoľkých rokov. „Ministerstvo má vypracovaných niekoľko programov, prostredníctvom ktorého majú možnosť chovatelia včiel čerpať finančnú pomoc, aj na obnovu včelstiev,“ tvrdí hovorca Hrežík.

„Včelstvá na Slovensku nestačia. Včela má pracovný rádius do troch kilometrov. Tých sedem včelstiev, ktoré zostali, je veľmi málo na to, aby opelili stovky hektárov okolo,“ informuje Engelman. V oblasti, kde včelstvá vyhynuli, sa poľnohospodári budú musieť spoľahnúť pri opelení už len na vietor. Počítať tak budú musieť s úrodou nižšou aj o 40 percent.