Úvod Spoločnosť Na Slovensku môže vzniknúť realitná bublina

Na Slovensku môže vzniknúť realitná bublina

Foto: archív

Národná banka Slovenska zverejnila, že priemerné ceny nehnuteľností v druhom štvrťroku na Slovensku rástli o 4,8 percenta medziročne. Najviac sa zvýšili ceny bytov a domov v Bratislave a okolí, a to o 6,3 percenta. Najvýraznejšie, až o deväť percent, vyrástla priemerná cena jednoizbových bytov.

„Rast cien nehnuteľností odzrkadľuje vyššie príjmy obyvateľstva v dôsledku rastu zamestnanosti a miezd, ako aj vyššiu dostupnosť úverov vďaka poklesu úrokových sadzieb,“ vysvetľuje Mária Valachyová, hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne. Niektorí už kupujú byty aj na prenájom, a to ťahá dopyt aj ceny hore.

Centrálna banka považuje súčasný stav za hodný pozornosti, ale ešte nie alarmujúci, aj keď sa realitná bublina na trhu už jemne nafukuje. Za rizikový rast cien sa môže považovať zvyšovanie dvojciferným tempom v dlhom časovom horizonte.

To sa zatiaľ na slovenskom trhu nedeje, i keď pri niektorých bytoch sa ceny blížia k tejto hranici. Ich ceny rastú nielen v Bratislave, Košiciach a Žiline, ale aj v Nitre pre príchod Jaguar Land Roveru. Niektorí realitní agenti však tvrdia, že ak by dopyt po lacných úveroch pokračoval celý rok, mohla by sa bublina nafukovať viac.

Jeden z rozhodujúcich faktorov vzniku bubliny je ochota záujemcov kupovať nehnuteľnosti nielen na bývanie, ale aj ako investičný zámer i pri vyšších cenách. Takýto záujem o kúpu podporuje developerské spoločnosti k ponuke stále drahších nehnuteľností, čo môže viesť k cenovej bubline. Vtedy sa stanú byty menej dostupné a dopyt po nich klesne.