Úvod Ekonomika Na Slovensku pracujú desaťtisíce cudzincov

Na Slovensku pracujú desaťtisíce cudzincov

Foto: archív

Slovenské firmy zamestnávajú najviac cudzincov od vypuknutia globálnej ekonomickej krízy. Na päťmiliónovom Slovensku pracovalo ku koncu marca vyše 27-tisíc cudzincov, a to najmä Rumunov, Čechov a Maďarov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje nárast o viac ako štvrtinu. Cudzinci najčastejšie pracujú na pozíciách operátorov a montérov strojov a zariadení alebo vykonávajú pomocné práce.

Miera nezamestnanosti na Slovensku sa tento rok prvýkrát po siedmich rokoch síce dostala pod hranicu desiatich percent, dlhodobo je však vyššia ako priemer Európskej únie. Viac ako polovica z celkového počtu 317-tisíc ľudí registrovaných na úradoch práce nemá zamestnanie dlhšie ako rok a každý siedmy nezamestnaný je mladší ako 25 rokov.

Firmy pritom majú problém nájsť kvalifikovanú pracovnú silu. Obavy z nedostatku kvalifikovaných pracovníkov vyslovili napríklad stavebné firmy. Práve stavebníctvo po rokoch prepadu zažilo boom aj v súvislosti s budovaním dopravnej infraštruktúry.

Podobné ťažkosti hlásia aj podniky v Česku. Tamojšiemu priemyslu chýba minimálne 70-tisíc robotníkov a tisíce vysokoškolsky vzdelaných strojárov, elektrotechnikov, chemikov či expertov textilného priemyslu. Pre stav na trhu práce tak stojí český priemysel už na hranici svojich možností.