Úvod Spoločnosť Na Slovensku pribudnú desiatky moderných vlakov

Na Slovensku pribudnú desiatky moderných vlakov

Foto: archív

Modernizácia vozového parku železníc pokračuje. Rezort dopravy plánuje nasadiť do prevádzky 21 nových vlakov. Projekt modernizácie vozidlového parku a opravárenskej infraštruktúry prinesie Slovensku v nasledujúcich dvoch rokoch najviac nových vlakov pre regionálnu železničnú dopravu.

Zástupcovia Ministerstva dopravy a výstavby SR, Železničnej spoločnosti Slovensko a ŽOS Vrútky predstavili vo Zvolene novú dieselovú motorovú jednotku série 861. Je to prvé vozidlo z celkovo objednaných 21 kusov, ktoré ZSSK očakáva od dodávateľa do konca roka 2020.

Výrobcom vlakových jednotiek sú ŽOS Vrútky. „Do konca tohto roka by mal dodávateľ Železničnej spoločnosti Slovensko odovzdať ešte osem kusov a v roku 2020 ďalších 12 kusov,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Dodané vlakové jednotky budú jazdiť v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Podľa predsedu predstavenstva ŽOS Vrútky Petra Maleca ide o moderné a environmentálne dopravné prostriedky, ktoré cestujúcim ponúkajú vyšší komfort a kultúru cestovania, a tiež bezpečnosť a spoľahlivosť prepravy.

Vlaky disponujú kapacitou 115, respektíve 171 miest na sedenie (podľa typu vlaku) a 80, respektíve 120 miest na státie. Všetky budú vybavené klimatizáciou, wi-fi pripojením, informačným systémom pre cestujúcich, kamerovým systémom i systémom počítania cestujúcich. ZSSK ráta do roku 2022 aj s dodávkou 25 kusov moderných elektrických vlakových jednotiek, piatich hybridných elektrických vozidiel a jedným multifunkčným rušňom.