Úvod Z DOMOVA Na Slovensku sa spaľuje rádioaktívny odpad zo zahraničia

Na Slovensku sa spaľuje rádioaktívny odpad zo zahraničia

Foto: archív

Na Slovensku sa črtá možnosť vybudovania novej spaľovne, ktorá by spolu s existujúcou spaľovňou firmy JAVYS v Jaslovských Bohuniciach mala likvidovať aj rádioaktívny odpad (RAO) zo zahraničia. Slovensko už teraz spaľuje desiatky ton RAO z Talianska.

Aktuality informujú, že spoločnosť JAVYS, ktorá by u nás chcela postaviť ďalšiu spaľovňu, už pred niekoľkými rokmi podpísala zmluvu na likvidáciu rádioaktívnych kalov z bývalej talianskej jadrovej elektrárne Caorso.

Je otázne, koľko vlastne Slovensko, v prípade, že bude v likvidácii talianskeho kalu pokračovať, zarobí a koľko by prerobilo, ak by bol projekt zastavený. Otázne je aj to, či by sme vôbec mali na našom území spracúvať rádioaktívny odpad zo zahraničia.

Zmluva na likvidáciu odpadu pochádzajúceho z Talianska v hodnote 37 miliónov bola podpísaná už v roku 2015. Zástupcovia spoločnosti pritom mali tvrdiť, že ide o takzvané inštitucionálne RAO, teda odpad, vznikajúci v priemysle alebo medicíne.

JAVYS má záujem v spaľovaní RAO pokračovať aj prostredníctvom novej spaľovne, ktorú plánuje vybudovať. Podľa spoločnosti by malo ísť o modernejšie spaľovanie odpadu, ktoré má za cieľ zefektívnenie prevádzky a zníženie tvorby sekundárnych RAO.

Náklady na novú spaľovňu by sa mali vyšplhať na viac ako sedem miliónov eur pričom ďalších 1,5 milióna eur by stála preprava materiálu z Talianska. Aktuality dopĺňajú, že o stanovisko k tomu, či by sa na našom území malo aj naďalej pokračovať v likvidácii RAO zo zahraničia, požiadali úrad vlády. Úrad Igora Matoviča však ani po urgencii a opakovaných žiadostiach na otázku portálu neodpovedal.