Úvod Z DOMOVA Na svadby budú chodiť kontroly z polície a hygieny, hostia budú v...

Na svadby budú chodiť kontroly z polície a hygieny, hostia budú v rúškach

Foto: archív

Plesy sa tento rok zrejme konať nebudú, uviedol po rokovaní vlády premiér Igor Matovič. O stužkových slávnostiach sa ešte diskutuje. V hre je aj to, že by sa mohli preložiť z jesene na jar. Na svadbách bude môcť byť najviac 100 ľudí, zavedú sa aj prísnejšie kontroly. Pri jedení, pití a svadobných fotografiách nebudú vyžadované rúška, v iných situáciách budú potrebné.

Na svadby budú chodiť kontroly z hygieny či polície. Premiér okrem toho chce, aby zodpovednosť za svadobné hostiny niesli majitelia reštaurácií. Zatiaľ však nevie, či to bude právne možné. Majiteľ by podľa Matovičovho návrhu musel Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva nahlásiť 48 hodín pred konaním svadby, že sa u neho bude konať hostina.

Na základe toho by mal regionálny hygienik zverejniť manuál a podmienky bezpečnej svadobnej hostiny. Ak budú na svadobnej hostine porušené odporúčania, tak bude majiteľovi uložená pokuta. Podotkol, že ak majiteľ nebude schopný zabezpečiť hygienické opatrenia, tak svadbu nemá robiť.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová po rokovaní vlády uviedla, že ministerstvo zdravotníctva súhlasí s vyjadrením premiéra. Pripomenula, že Pandemická komisia vlády SR je odporúčací orgán. Rezort zdravotníctva sa rozhoduje vždy na základe ochrany verejného zdravia ľudí. „Rozumieme, že treba nájsť celoplošný kompromis,“ uviedla.