Na Ukrajine za 7 dní k 27000-krát porušili prímerie

    Foto: archív

    Pozorovateľská misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zaznamenala za posledný týždeň na východe Ukrajiny znepokojujúco vysoký počet prípadov porušenia prímeria medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami. Oznámil to šéf pozorovateľskej misie OBSE na východe Ukrajiny Ertugrul Apakan, ktorého citovala agentúra AP.

    Podľa Apakana stúpol počet prípadov porušenia prímeria za uplynulý týždeň oproti predchádzajúcim siedmim dňom o 35 percent, pričom počas nich zaznamenali pozorovatelia OBSE 20 000 prípadov porušenia prímeria medzi vládnymi silami a separatistami. Za posledný týždeň teda prišlo v Donbase k 27000 prípadom porušenia prímeria.

    Zástupca šéfa pozorovateľskej misie OBSE na východe Ukrajiny Alexander Hug ešte začiatkom decembra uviedol, že od začiatku tohto roka zaznamenali pozorovatelia OBSE v Donbase vyše 300 000 prípadov porušenia prímeria.

    Boje medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou na východe Ukrajiny si od roku 2014 vyžiadali najmenej 10 000 životov. Mierové dohody sprostredkované Ruskom, Francúzskom a Nemeckom v roku 2015 síce pomohli intenzitu bojov zmierniť, avšak úplne ich nezastavili.