Úvod Z DOMOVA Na veľkom testovaní sa majú zúčastniť aj bezdomovci. Sú tu však nezodpovedané...

Na veľkom testovaní sa majú zúčastniť aj bezdomovci. Sú tu však nezodpovedané otázky

Foto: archív

Aj ľudí bez domova budú v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 testovať antigénovými testami. Deklaruje to ministerstvo práce s tým, že testovať sa v tomto prípade môžu aj ľudia bez občianskeho preukazu. Občianske združenie Vagus, ktoré sa v Bratislave venuje práci s ľuďmi bez domova, však upozorňuje na niekoľko otázok.

Podľa združenia napríklad nie je jasné, ako môže absolvovať plošné testovanie človek bez občianskeho preukazu, či kde má človek, ktorý nemá domov, prečkať karanténu v prípade pozitívneho testu. Kritizovalo tiež, prečo sa plánujú na testovanie použiť orientačné rýchlotesty.

Ministerstvo práce to vidí inak. Ak osoba nedisponuje občianskym preukazom alebo iným preukazom totožnosti, má si pracovník, ktorý testovanie vykonal, poznačiť do evidencie údaje potrebné na identifikáciu testovanej osoby.

Karanténu pre ľudí bez domova vraj možno zabezpečiť tak, že právnická osoba požiada ministerstvo o dotáciu na podporu humanitárnej pomoci do výšky 15-tisíc eur a využije ju na zabezpečenie ubytovania pre ľudí bez domova, ale aj na vytvorenie karanténneho zariadenia pre ľudí bez domova. Či je však už podobné zariadenie pripravené, ministerstvo nespresnilo.