Na vytvorenie zmyslovej manipulácie stačí bežná webkamera a softvér

    Foto: archív

    Mnohí z nás sa obávajú, že sa v súčasnosti už nedá veriť oficiálnym údajom ani správam. Potvrdzujú to aj slová profesora financií z University Chicago. V interview pre Ambrosetti Forum tvrdí, že pri „zmanipulovanej hre“ ide o zachovanie dôveryhodnosti a viery: „Ak sa v televízii bude ľuďom často opakovať, že ekonomika je stabilná a trh je odraz pravidiel, potom ľudia slepo podporia všetko, čo urobí FED.“

    Praktiky médií prinášajúcich nepravdivé informácie však už zachádzajú priďaleko. Jeden z mimoriadne sofistikovaných spôsobov približuje dokument, ktorý nedávno publikovalo Stanfordské laboratórium Matthiasa Niessera s názvom Z tváre na tvár: Snímanie a prenášanie výrazu tváre v reálnom čase (Face to Face: Real-time Face Capture and Reenactment of RGB Videos).

    Autori v ňom ukazujú, ako možno meniť výrazy politikov v televízii. Stačí vziať náhradného herca, pomocou zvyčajných dostupných nástrojov prehrať jeho tvár a vytvoriť ilúziu, že hovorí niekto iný.

    Vyvoláva to obavy, že by sme mohli onedlho sledovať falošné televízne vysielanie. Mimoriadne znepokojujúce je to, že na vytvorenie „hovoriaceho klonu“ a zmyslovej manipulácie nie je potrebné nijaké sofistikované vybavenie – stačí bežná webkamera a softvér.