Úvod ZO ZAHRANIČIA Na zakázanom EuroPrideu v Belehrade zadržali 87 účastníkov

Na zakázanom EuroPrideu v Belehrade zadržali 87 účastníkov

Foto: archív

Počas pochodu EuroPride, ktorý sa napriek vládnemu zákazu konal v uliciach Belehradu, bolo srbskou políciou zadržaných 87 ľudí. Voči 11 z nich bolo vznesené aj obvinenie. Informoval o tom srbský minister vnútra Aleksandar Vulin.

Pochod, ktorý mal byť základným podujatím stretnutia EuroPride na podporu práv sexuálnych menšín, ministerstvo vnútra začiatkom tohto týždňa zakázalo. Ako dôvod uviedlo obavy o bezpečnosť účastníkov po tom, ako pravicové skupiny pohrozili protestmi proti podujatiu na podporu sexuálnych menšín.

Napriek oficiálnemu zákazu sa účastníci akcie vydali na niekoľko stoviek metrov dlhý pochod centrom Belehradu – od Ústavného súdu do neďalekého parku – čo bola oveľa kratšia trasa, než organizátori pôvodne plánovali.

Protesty proti tomuto podujatiu ministerstvo vnútra tiež zakázalo, ale jeho odporcovia sa zišli pred niekoľkými belehradskými chrámami a následne sa vydali do ulíc. Miestne médiá informovali, že pozdĺž trasy pochodu EuroPride potom prišlo k viacerým fyzickým stretom a útokom na policajtov.

„Srbsko ukázalo, že je funkčným a organizovaným štátom, ktorý dokáže zabezpečiť plnú bezpečnosť svojich občanov,“ uviedol Vulin vo vyhlásení. Podľa jeho slov nebol zranený nijaký občan, ale 13 zo 6000 policajtov nasadených na podujatie utrpeli ľahké zranenia.

Srbská premiérka Ana Brnabičová, ktorá sa otvorene hlási k svojej homosexuálnej orientácii, v uviedla, že je hrdá na to, že počas pochodu v Belehrade neprišlo k “nijakým vážnym incidentom“. Srbsko, ktoré je kandidátom vstup do Európskej únie, bolo pod medzinárodným tlakom, aby povolilo konanie pochodu EuroPride. Krajina právne neuznáva manželstvá osôb rovnakého pohlavia.