Úvod Turistika Nad Bojnicami sprístupnili vyhliadkovú vežu

Nad Bojnicami sprístupnili vyhliadkovú vežu

Foto: archív

V týchto dňoch otvorili vyhliadkovú vežu, z ktorej je možné vidieť Prievidzu a Bojnice. Zatiaľ funguje v skúšobnej prevádzke. „Myslím si, že je to veľmi dobrá stavba, prvotriedna kvalita, nenašli sme nijaké veľké problémy. Čo sa týka kolaudácie, samozrejme, sú nejaké kolaudačné chyby, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v okolí. Ich odstránenie bude trvať asi dva týždne,“ povedal pre TASR generálny riaditeľ Kúpeľov Bojnice Slavomír Eliaš.

Veža podľa neho nie je v podobe, že by investor rozdeľoval jej predčasné a trvalé užívanie, s ňou súvisiace služby však budú postupne nabiehať. „Keby sme to chceli urobiť všetko naraz, museli by sme ju otvoriť oveľa neskôr. Tie veci, od ktorých závisí bezproblémová prevádzka, treba robiť v prvom rade a postupne,“ ozrejmil.

Vyhliadková veža s prevýšením asi 30 metrov má oceľovú konštrukciu a drevenú lávku, stúpanie na nej je šesť percent. Súčasťou stavby je aj tobogan, ktorým sa návštevníci môžu spustiť z vrcholu veže nadol. Vstup na vyhliadku je spoplatnený.

Pôvodný zámer kúpeľov rátal s výstavbou veže s prevýšením 60 metrov, s čím však nesúhlasili pamiatkari. Kúpele sa podľa ich riaditeľa budú snažiť dosiahnuť súhlas s jej ďalším zvýšením.

Foto: archív

Náklady na výstavbu veže predstavovali 2,12 milióna eur. Dodávateľom prác bola firma z Českej republiky. Výstavba veže si mala podľa tvrdenia riaditeľa kúpeľov vyžiadať výrub štyroch alebo piatich stromov.

S novou vyhliadkou súvisia aj ďalšie plány. „Infraštruktúra bude pomerne rozsiahla. Predpokladám, že do roka by sme mali dokončiť lanovku z priestoru na kúpalisku Čajka do tohto priestoru. Potom by sme otvorili horný vstup do zoologickej záhrady, čím sa sčasti presmeruje tok turistov.

Chceme tiež postaviť veľkokapacitný komplex pre autá, kde turisti vystúpia, idú na lanovku, prídu do priestoru veže, odtiaľ budú pokračovať do zoologickej záhrady a vrátia sa späť na východiskové miesto,“ načrtol Eliaš.

Nová atrakcia má prispieť k rozvoju turizmu v regióne, hlavným zámerom investora je v tejto súvislosti zmeniť charakter turistických návštev kúpeľného mesta z jednodňových na viacdňové. Kúpele už dávnejšie vybudovali nad Bojnicami i menšiu vyhliadku, tá však bývala terčom vandalov, preto ju zamykajú.

Vyhliadková veža nad Bojnicami: