Úvod Z DOMOVA Naď: Ponuku od USA si nechceme nechať ujsť

Naď: Ponuku od USA si nechceme nechať ujsť

Jaroslav Naď. (Foto: archív)

Ponuku využiť 50 miliónov dolárov od Spojených štátov amerických na nákup techniky, ktorá nahradí vybavenie bývalej Varšavskej zmluvy s podmienkou financovania jedna k jednej, si minister obrany Jaroslav Naď “nechce nechať ujsť”. Povedal to v Prešove, kde navštívil priestory vrtuľníkového krídla.

O využití 50-miliónového balíka majú rozhodnúť predložené požiadavky Ozbrojených síl SR a najlepšia a najvýhodnejšia komplexná ponuka. „Výber toho, čo potrebujú ozbrojené sily, ponechávame, samozrejme, na vojakoch.

V súčasnosti preto v rámci Ozbrojených síl SR prebieha zber a sumarizácia požiadaviek, s ktorými budeme ďalej pracovať a na základe ktorých následne rozhodneme,“ vyjadril sa Naď s tým, že rezort každú investíciu zvažuje podľa mnohých kritérií.

Cieľom rezortu je zabezpečiť kvalitnú techniku, na ktorú sa budú môcť vojaci spoľahnúť. Doplnil, že na účelnosť vynakladania prostriedkov v prípade ponuky zo strany USA bude dozerať pracovná skupina odborníkov pod vedením štátneho tajomníka rezortu Mariana Majera.

Ako informovala hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková, Naď sa v priestoroch vrtuľníkového krídla v Prešove stretol so zástupcami spoločnosti Bell. „Už dnes sú vrtuľníky Bell súčasťou výbavy špecializovaných zložiek ministerstva vnútra.

V budúcnosti to otvára širšie možnosti užšej spolupráce rezortov vrátane šetrenia nákladov na výcvik, údržbu techniky a logistiky,“ povedal minister, pričom zdôraznil, že dôležitá bude komplexná ponuka od spoločnosti, ktorú rezort obrany dôkladne preskúma a porovná s rôznymi alternatívami.