Úvod Z DOMOVA Naď posiela na Oravu armádu, bude bojovať s koronavírusom

Naď posiela na Oravu armádu, bude bojovať s koronavírusom

Foto: archív

Ministerstvo obrany SR vyčlenilo na pomoc rezortu zdravotníctva až do 1500 príslušníkov Ozbrojených síl SR v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 na Slovensku.

Vojaci posilnia regionálne úrady verejného zdravotníctva, nemocnice a nasadia tiež odberové tímy. Návrh ministra obrany Jaroslava Naďa schválila vláda. „Ozbrojené sily SR budú pomáhať pri zvládaní nepriaznivej situácie s koronavírusom,” píše sa vo vyhlásení rezortu.

“Od ministerstva zdravotníctva máme požiadavku na vyčlenenie približne 350 vojakov, ktorí budú pomáhať pri dohľadávaní kontaktov, s odbermi vzoriek na testovanie, ako aj s poriadkom v nemocniciach.

Budú pôsobiť prioritne na Orave, kde je v súčasnosti situácia s koronavírusom najhoršia, ale budeme flexibilne reagovať podľa aktuálnej potreby,“ povedal pre médiá minister Naď.

Nasadených má byť do 1500 profesionálnych vojakov denne, predbežne do 31. decembra 2020. Konkrétne miesto a čas použitia, počet vyčleňovaných profesionálnych vojakov, ako aj a ich materiálno-technické vybavenie sa budú odvíjať od aktuálnej požiadavky zo strany Ministerstva zdravotníctva SR, uvádza rezort obrany.