Úvod Z DOMOVA Nad tisíc eur v hrubom zarábajú zamestnanci v šiestich odvetviach, najviac v...

Nad tisíc eur v hrubom zarábajú zamestnanci v šiestich odvetviach, najviac v IT a v priemysle

Foto: archív

Hrubý mesačný zárobok nad tisíc eur mali v septembri tohto roka zamestnanci v šiestich odvetviach. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Na čele je už dlhodobo sektor informačných a komunikačných činností, kde hrubá mzda v septembri medziročne stúpla o 3,6 percenta na 1 875 eur.

Za ním nasledoval priemysel s hrubým zárobkom 1 127 eur, ktorý medziročne stúpol o 5,2 percenta. Hrubou mzdou nad tisíc eur sa môžu pochváliť aj zamestnanci v predaji a oprave motorových vozidiel, ktorí v septembri dostávali v priemere 1 057 eur, čím si medziročne polepšili o 8,5 percenta.

Ďalšími tromi odvetviami so štvorcifernou hrubou mzdou sú veľkoobchod, vybrané trhové služby a doprava a skladovanie. Vo veľkoobchode sa priemerné hrubé zárobky medziročne zvýšili o 7,3 percenta na 1 014 eur. Zamestnanci vybraných trhových služieb mali na výplatných páskach priemerne v hrubom 1 007 eur, teda o 5,7 percenta viac ako v septembri vlaňajška.

Šesticu odvetví so mzdou nad tisíc eur dopĺňa odvetvie dopravy a skladovania, v ktorom si zamestnanci platovo medziročne polepšili o 5,2 percenta, ked ich hrubá mzda v septembri dosiahla 1 005 eur.

Pod tisíc eur v hrubom dostávali v septembri zamestnanci v ubytovaní, maloobchode, stavebníctve a v reštauráciách a pohostinstvách. V ubytovaní priemerná mzda zamestnanca medziročne stúpla o 7,8 percenta na 801 eur, v maloobchode o 6,3 percenta na 764 eur a v stavebníctve o 4,8 percenta na 738 eur.

Suverénne najmenej zarobia zamestnanci v reštauráciách a pohostinstvách. V septembri tohto roka im síce priemerná mzda medziročne poskočila o 7,9 percenta, avšak dostala sa len na 520 eur.