Úvod ZO ZAHRANIČIA Najbohatšou firmou sveta je Microsoft, zosadil z trónu Apple

Najbohatšou firmou sveta je Microsoft, zosadil z trónu Apple

Foto: archív

Najväčšou firmou sveta je Microsoft. Po siedmich rokoch zosadil z prvej pozície Apple. Trhová kapitalizácia Microsoftu je 905 miliárd dolárov, Applu 896 miliárd. Dominanciu amerických technologických firiem na čele rebríčka ešte podčiarkuje umiestnenie Amazonu, Alphabetu a Facebooku v prvej šestke.

Dostať sa medzi nich dokázala len na piate miesto Berkshire Hathaway investora Warrena Buffetta. Vyplýva to z rebríčka PwC Global Top 100. Väčšina zo stovky najväčších firiem pochádza z USA, sídlo ich tam má celkom 54. Prvýkrát sa v rebríčku objavila firma zo Saudskej Arábie a návrat zaznamenala aj India, ktorá má teraz medzi stovkou najväčších dokonca dve firmy.

Technologické firmy sa postarali o 27 percent celkovej trhovej kapitalizácie rebríčka. Výrazný medziročný rast (o 15 percent) zaznamenali najväčšie firmy z oblasti zdravotníctva a telekomunikácií. Najväčšie zhodnotenie za posledných desať rokov zaznamenal Amazon, ktorý je v očiach burzových investorov teraz o 843 miliárd cennejší. V relatívnom porovnaní zvíťazil Netflix, ktorý sa stihol zhodnotiť o 6 081 percent.