Úvod Spoločnosť Najčastejším predsavzatím Slovákov do roku 2019 je schudnúť

Najčastejším predsavzatím Slovákov do roku 2019 je schudnúť

Foto: archív

V roku 2019 chcú Slovenky aj Slováci najčastejšie začať chudnúť. Vyjadrilo sa tak takmer 44 percent respondentov v prieskume zameranom na novoročné predsavzatia. Ďalšími najčastejšie spomínanými plánmi je zdravšie sa stravovať 37,8 percent, menej sa stresovať 31,8 percent a športovať.

Novoročné predsavzatie si celkovo plánuje dať 43 percent z 504 opýtaných vo veku 15 až 59 rokov, ktorých agentúra Stem/Mark oslovila v prvej polovici decembra 2018 prostredníctvom internetu.

Prevahu medzi nimi majú ženy, práve ony chcú najčastejšie schudnúť 62,8 percent, dodržiavať pitný režim 31,1 percent a menej sa stresovať 47 percent. Muži chcú častejšie prestať fajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu, či viac sa venovať rodine 29,2 percent.

Respondenti v produktívnom veku by chceli vylepšiť rovnováhu medzi prácou a voľným časom, viac sa venovať rodine. Mladá generácia Slovákov si častejšie plánuje nájsť partnera 22,3 percent, viac športovať 53,2 percent a viac dodržiavať spánok 26,6 percent.

Zuzana Bohátová, hlavná nutričná poradkyňa spoločnosti Naturhouse, ktorá si prieskum objednala, poukazuje na to, že prvenstvo, ktoré má medzi novoročnými predsavzatiami chudnutie, sa logicky odvíja i od vianočných sviatkov.

Foto: archív

„Priemerne Slováci cez Vianoce priberú dva až päť kilogramov a trvá im potom aj niekoľko mesiacov dostať sa na pôvodnú hmotnosť. Nie náhodou je potreba schudnúť jedným z najčastejších predsavzatí,“ uviedla Bohátová.

Novoročné predsavzatia si podľa prieskumu už niekedy dali tri štvrtiny ľudí, častejšie ženy, mladšie ročníky a vysokoškolsky vzdelaní. Viac ako polovica Slovákov predsavzatia väčšinou nedodrží 51,8 percent a až štvrtina opýtaných dokonca priznáva, že im predsavzatia vydržia iba pár dní. V oboch prípadoch slabú vôľu priznávajú častejšie ženy. Medzi predsavzatie, ktorého sa Slováci najrýchlejšie vzdajú, patrí snaha prestať fajčiť.