Najdlhším tunelom sveta prešiel prvý vlak

  Foto: archív

  Vyše pol roka po slávnostnom otvorení prešiel švajčiarskym Gotthardským tunelom prvý osobný vlak na pravidelnej linke z Zürichu do Lugana. Prvá oficiálna jazda vlaku cez 57 kilometrov dlhý tunel trvala približne 17 minút. Vďaka tomuto stavebnému počinu storočia sa cesta zo severu na juh skráti o viac ako 30 minút.

  Denne ním má prejsť zhruba 50 osobných a takmer 260 nákladných vlakov. Výstavba najdlhšieho dopravného tunela na svete pod horou Gotthard trvala 17 rokov a slávnostne ho otvorili 1. júna 2015. Pred spustením pravidelnej železničnej premávky sa však museli vykonať celé rady skúšobných jázd, ktorých bolo celkovo päťtisíc. Gotthardský tunel je kľúčovou súčasťou projektu Novej železničnej alpskej transverzály (NEAT).

  Stavba prechádza v najhlbšom mieste 2,3 kilometra pod povrchom horského masívu. Stavitelia si museli poradiť so 73 rozličnými typmi hornín, pričom vyťažili vyše 28 miliónov ton skál. Ide zároveň o prvý alpský tunel s rovnou trasou. V rebríčku najdlhších tunelov sveta odsunul na druhé miesto japonský Seikan (53,9 kilometra), na treťom mieste je eurotunel (50,5 kilometra) spájajúci Francúzsko a Britániu pod Lamanšským prielivom.

  Foto: archív
  Foto: archív