Úvod Politika Najdrahšiu prezidentskú kampaň majú Drahoš a Horáček

Najdrahšiu prezidentskú kampaň majú Drahoš a Horáček

Prezidentskí kandidáti Horáček a Drahoš počas televízneho duelu. (Foto: archív)

Hoci český prezident Miloš Zeman tvrdil, že kampaň pred prezidentskými voľbami viesť nebude, tlač brožúr či vylepovanie bilbordov ho nakoniec vyšlo na takmer 17 miliónov českých korún. Jiří Drahoš či Michal Horáček minuli na kampaň okolo 30 miliónov českých korún. Jiří Hynek, Marek Hilšer či Petr Hannig neminuli ani milión. Informácie o financovaní prezidentskej kampane museli všetci kandidáti zverejniť do pondelňajšej polnoci.

Najviac na kampaň podľa týchto informácií vynaložil bývalý predseda Akadémie vied ČR Jiří Drahoš. „Minuli sme zhruba 34 miliónov korún,“ povedala spravodajskému serveru Novinky.cz jeho hovorkyňa Kateřina Procházková. Na ďalšie dva milióny podľa nej vyšli nepeňažné príjmy. Okolo 30 miliónov do kampane vložil aj Michal Horáček. Limit na kampaň stanovený na 40 miliónov českých korún tak ani jeden z nich nedosiahol a zďaleka sa mu nepriblížil ani nijaký ďalší z kandidátov, pripomenuli Novinky.cz.

Najväčším darcom je Horáček, ktorý sám sebe daroval sedem miliónov českých korún. Naopak najvyšší počet darcov má Jiří Drahoš, ktorého podporujú ako českí občania, tak aj firmy a ktorému na transparentný účet prispelo viac ako 1500 darcov.