Úvod Spoločnosť Najfrekventovanejšia linka na svete je v Kórei

Najfrekventovanejšia linka na svete je v Kórei

Foto: archív

Aby odviezli ročne 14,4 milióna cestujúcich, musia lietadlá na najfrekventovanejšej linke sveta štartovať 180 ráz denne. V priemere každých osem minút. Trať meria 540 kilometrov, cesta trvá 65 minút a smeruje z druhého na tretie najväčšie juhokórejské letisko.

So soulským letiskom Gimpo spája vyhasnutý vulkanický ostrov Čedžu, ktorý je dnes vychytenou dovolenkovou destináciou s bielymi piesočnými plážami a v roku 2011 bol vyhlásený za jeden zo siedmich prírodných divov sveta. Na linke medziročne pribudlo 9,4 percenta cestujúcich. Najčastejšie na trati lieta juhokórejská spoločnosť Asiana Airlines.

Vyplýva to z najnovšej štatistiky britského serveru Routes Online, ktorý každoročne dokumentuje a analyzuje vývoj na najdôležitejších 500 leteckých linkách po celom svete. Tieto údaje zahŕňajú obdobie od augusta 2017 do konca júla tohto roka.

Linkou s druhým najväčším počtom cestujúcich na svete je 85-minútový spoj z austrálskeho Melbourne na letisko Kingsford Smith v Sydney. Ročne na nej cestuje 9 miliónov cestujúcich. Treťou je s 8,7 milióna pasažiermi 95-minútová linka z japonského Sappora na tokijské letisko Haneda.

Je zaujímavé, že sedem liniek s najväčším počtom cestujúcich sú vnútroštátne lety a v prvej stovke je iba 18 medzinárodných liniek. Najfrekventovanejšia medzinárodná linka so 6,7 milióna cestujúcimi vedie z Hongkongu na hlavné taiwanské letisko Taoyuan.

Foto: archív

Medzikontinentálny spoj s najviac cestujúcimi (3,2 milióna) je z Dubaja na londýnske letisko Heathrow. V rebríčku Routes Online sa umiestnil na šiestom mieste. Linka, na ktorej pribudlo najviac cestujúcich (medziročne o 36 percent), je z bangkongského letiska Suvarnabhumi do thajského Chiang Mai.

Najdrahšia linka v Top 100 je z Kennedyho letiska v New Yorku na londýnsky Heathrow a stojí priemerne 642,41 amerických dolárov (približne 550 eur). Najlacnejší je z tureckého Izmiru na istanbulské letisko Sabiha Gokcen za 55,04 dolára (47 eur).