Úvod ZO ZAHRANIČIA Najkrajším mestom planéty sa stala Praha

Najkrajším mestom planéty sa stala Praha

Foto: archív

Česká metropola Praha sa podľa prieskumu magazínu Time Out stala najkrajším mestom planéty. Hodnotenie sa zakladá na ankete medzi 27-tisíc ľuďmi na celom svete. Magazín sa samotných obyvateľov pýtal na kvality ich domovských miest.

Na Prahe vyzdvihlo 83 percent rezidentov práve jej malebný vzhľad tvorený historickými ulicami, v ktorých sa snúbi gotika s renesanciou, barokom i secesiou. „Či sa už túlate po Karlovom moste alebo sa pozeráte na Staromestský orloj, deň v Prahe je vždy spojený s úchvatnou architektúrou,“ píše Time Out.

„Nie sú to však len budovy, za vynikajúcimi výhľadmi zamierte do Letenských sadov a za niečím pokojnejším na nábrežie Vltavy,“ vymenúva tento globálny magazín ďalšie z pražských predností.

Okrem toho, že sa Praha stala v hlavnej kategórii rebríčka najkrajším a siedmym najlepším mestom sveta, obsadila tiež druhé miesto za podmienky na relaxáciu. Podľa magazínu k českej metropole jednoducho patrí kúpiť si kávu a len tak si vychutnávať okolitú atmosféru.

Za druhé najkrajšie mesto sveta zvolil časopis Chicago. Zvyšok rebríčka zatiaľ nie je k dispozícii, Time Out ho pravdepodobne zverejní postupne. Prvú priečku v hlavnom rebríčku najlepších miest obsadilo San Francisco, druhú Amsterdam a tretiu Manchester.

Medzinárodný týždenník The Economist zaradil medzi päť najbezpečnejších miest na rok 2021 (v tomto poradí) Kodaň, Toronto, Singapur, Sydney a Tokio. Vyhodnocoval pritom 76 rôznych ukazovateľov v rámci osobnej, zdravotnej, environmentálnej, infraštruktúrnej a digitálnej bezpečnosti obyvateľov.