Úvod Zaujímavé Najkratšia medzinárodná letecká linka sveta trvá osem minút

Najkratšia medzinárodná letecká linka sveta trvá osem minút

Foto: archív

Posadíte sa, pripútate sa, pozriete sa z okienka a už pristávate. Nie, nie je to vtip – to je realita na najkratšej medzinárodnej leteckej linke na svete. Let trvá len osem minút a spája švajčiarske letisko St. Gallen-Alternhein s nemeckým mestečkom Friedrichshafen.

Dôvod, prečo zavádzať na krátku vzdialenosť 20 kilometrov leteckú linku, je však jednoduchý. Spomenuté mestá oddeľuje Bodamské jazero a po pomerne kľukatom pobreží zaberie cesta medzi nimi, dlhá 63 kilometrov, zhruba hodinu. Navyše lietadlá rakúskej spoločnosti People’s Viennaline, ktorá linku prevádzkuje, majú vo Friedrichshafene len medzipristátie a hneď pokračujú v ceste do Kolína nad Rýnom.

Kritici novej linky tvrdia, že na takú krátku cestu je spotreba paliva neúmerne vysoká a za problém považujú aj hluk pri vzlietaní a pristávaní. Táto výhrada sa však týka všetkých letov na akomkoľvek letisku.

Predtým malo byť najkratšou medzinárodnou linkou spojenie Bratislava – Viedeň. Let mal trvať desať minút a mala ho prevádzkovať iná rakúska spoločnosť, FlyNiki. Tá však svoj zámer zrušila pre obavy z nedostatku zákazníkov.