Úvod ZO ZAHRANIČIA Najmalebnejšie mestečká planéty

Najmalebnejšie mestečká planéty

Foto: archív

Život vo veľkých mestách má svoje neodškriepiteľné výhody. Nie každý z nás však túži po pulzujúcich metropolách, kde vládne nervozita a chaos. Pozrite si fotografie najmalebnejších mestečiek našej planéty, kde ľudia žijú pokojnejším životom a kde sa nádherná príroda snúbi s atraktívnou architektúrou. Všetky dýchajú históriou a sú vyhľadávanými turistickými destináciami.

Bled, Slovinsko

Foto: archív
Foto: archív

Malé mesto leží na brehu magického jazera rovnakého mena a je vstupnou bránou do Julských Álp. Romantický ostrovček s kostolom uprostred jazera je najfotografovanejším miestom v Slovinsku.

Cala Dogana, Sicília

Foto: archív
Foto: archív

Ak hľadáte nefalšovanú romantiku, mali by ste sa vybrať práve sem. Cala Dogana na sicílskom ostrove Levanzo v Stredozemnom mori, kde žije len necelých 500 obyvateľov, ohuruje oči návštevníkov čarokrásnym zálivom.

Zermatt, Švajčiarsko

Foto: archív
Foto: archív

Hoci tu žije iba šesťtisíc ľudí, jeho meno pozná celý svet. Zermatt totiž leží na úpätí slávnej dominanty Álp – Matterhornu. Kedysi poľnohospodársky zamerané mestečko je dnes prvotriednym strediskom cestovného ruchu.

Ortahisar, Turecko

Foto: archív
Foto: archív

Skutočná perla oblasti Kappadokia, kedysi slávnej rímskej provincie. Ide o bizarne pôsobiacu krajinu, ktorá občas pripomína mesačný povrch. Tamojšie mestečko Ortahisar v minulosti tvorili iba obydlia vysekané v skale.

Hallstatt, Rakúsko

Foto: archív
Foto: archív

Rakúske mestečko Hallstatt ležiace nad rovnomenným jazerom býva označované za jedno z najpríťažlivejších miest celého sveta.

Manarola, Taliansko

Foto: archív
Foto: archív

Čarovné mestečko Manarola je najväčším turistickým magnetom prekrásneho pobrežia Cinque Terre v talianskej Ligúrii.

Mosel, Nemecko

Foto: archív
Foto: archív

Chutné vinárske mestečko je jedinečné najstrmšími vinicami na zemeguli so 65-stupňovým sklonom.

Qaqortoq, Grónsko

Foto: archív
Foto: archív

Qaqortoq je považované za najkrajšie mesto Grónska. Obyvatelia tunajších domov, ktorých pestrofarebné fasády zmierňujú fádnosť arktického prostredia, majú fantastický výhľad na blízky fjord a jazero.

Yangshuo, Čína

Foto: archív
Foto: archív

Táto kedysi malá dedinka leží uprostred zvláštnej krajiny vápencových homolovitých kopčekov. Návšteva mesta sa spája s turistickou plavbou po rieke Li.

San Maríno, Taliansko

Foto: archív

Hlavné mesto rovnomenného štátika uprostred Talianska. Vďaka jeho vnadám ho ročne navštívia milióny turistov.