Úvod Spoločnosť Najpočetnejšou skupinou prisťahovalcov vo Viedni sú Srbi

Najpočetnejšou skupinou prisťahovalcov vo Viedni sú Srbi

Viedeň. (Foto: archív)

Populácia rakúskeho hlavného mesta Viedeň narástla za uplynulé desaťročie o približne 11 percent – na dovedna 1,84 milióna ľudí. Dôležitú úlohu v tomto raste zohrali prisťahovalci. S odvolaním sa na oficiálne štatistické údaje mesta o tom informovala agentúra DPA.

Podľa týchto údajov prichádzalo do Viedne počas uplynulých desiatich rokov ročne 12000 – 40000 cudzincov. Až polovicu z obyvateľstva Viedne tvoria prisťahovalci – vrátane naturalizovaných Rakúšanov, ktorí sa narodili v zahraničí, a ľudí, ktorých rodičia sú prisťahovalci.

Nemčina nie je materinským jazykom pre približne 60 percent z detí navštevujúcich vo Viedni predškolské zariadenia. Ako svoj hlavný jazyk ju v každodennom styku tiež nepoužíva zhruba rovnaké percento tamojších žiakov základných škôl.

Najpočetnejšiu skupinu prisťahovalcov vo Viedni tvoria Srbi. Za nimi nasledujú Turci, Nemci, Poliaci a Bosniaci. O počte moslimov žijúcich vo Viedni momentálne presné údaje neexistujú. Podľa dávnejšej demografickej štúdie však v roku 2016 tvorili asi 13,6 percenta viedenskej populácie. Štúdia zároveň odhadovala, že ich počet ešte porastie, a očakávala, že do roku 2026 budú predstavovať až 16,9 percenta z celkového obyvateľstva Viedne.