Úvod ZO ZAHRANIČIA Najpoužívanejšou drogou zostáva mariuhana, minulý rok ju užilo viac ako 22 miliónov...

Najpoužívanejšou drogou zostáva mariuhana, minulý rok ju užilo viac ako 22 miliónov Európanov

Foto: archív

Drogy sú v Európe stále ľahko dostupné a ich užívatelia majú prístup k väčšej škále vysokoúčinných psychoaktívnych látok. Vyplýva to z novej Európskej správy Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA). Podľa centra bolo vlani prostredníctvom systému včasného varovania EÚ prvýkrát nahlásených 41 nových psychoaktívnych drog.

Nové látky sa môžu predávať aj vo forme podobne vyzerajúcich práškov alebo tabletiek a ľudia preto často ani nevedia, čo užívajú. EMCDDA v správe upozorňuje na potrebu oboznamovania užívateľov drog so zdravotnými problémami, ktoré môžu tieto nové látky spôsobiť, ale aj upozorňovať na vysokú účinnosť týchto látok.

Riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel zhrnul správu slovami: Kdekoľvek, čokoľvek, ktokoľvek. „Na trhu s drogami sa môže objaviť takmer všetko, čo má psychoaktívne vlastnosti… To je dôvod, prečo nelegálne drogy môžu postihnúť všetkých, či už priamo prostredníctvom užívania alebo nepriamo, prostredníctvom ich vplyvu na rodiny, komunity, inštitúcie a podniky,“ uviedol Goosdeel.

Najčastejšie užívanou nelegálnou drogou v Európe zostáva podľa EMCDDA naďalej marihuana. Podľa odhadov ju minulý rok na našom kontinente užilo asi osem percent (22,6 milióna) Európanov vo veku 15 – 64 rokov.

Centrum zároveň upozorňuje na hrozby nových produktov obsahujúcich konope. „Niektoré produkty predávané na nelegálnom trhu, napríklad prírodný kanabis, môžu byť zmiešané so silnými syntetickými kanabinoidmi, čím vzniká riziko otravy,“ varuje EMCDDA.

Najčastejšie užívanou nelegálnou stimulačnou drogou v Európe je zase kokaín, ktorý vlani užilo asi 3,7 milióna dospelých Európanov (1,3 percenta). Za vysokou dostupnosťou tejto drogy je podľa EMCDDA jej pašovanie vo veľkých objemoch v komerčných kontajneroch cez námorné prístavy.

Heroín je zase najrozšírenejším nelegálnym opioidom v Európe. Takmer všetok heroín spotrebovaný v Európe pochádza z Afganistanu, kde Taliban v apríli 2022 oznámil zákaz pestovania ópiového maku. EMCDDA sa pritom obáva, že tento zákaz povedie k zvýšeniu ponuky syntetických opioidov a dopytu po nich.

EMCDDA zároveň upozorňuje na zdravotné riziká menej známych látok ako sú ketamín a oxid dusný, tzv. rajský plyn. U dlhodobých užívateľov ketamínu môže prísť napríklad k poškodeniu močového mechúra. Rajský plyn zase môže spôsobiť popáleniny a poranenia pľúc či pri dlhodobo užívaní dokonca poškodenie nervov.