Úvod Nezaradené Najslanšie miesto na Zemi? Mŕtve more je až piate

Najslanšie miesto na Zemi? Mŕtve more je až piate

Foto: archív

Mŕtve more bolo dlho považované za najslanšie miesto na Zemi. Nie je to však pravda – je síce slané, no nie dostatočne. Jazero na hranici Izraela a Jordánska je až na piatom mieste. Ak chcete navštíviť najslanšie miesto na Zemi, musíte sa vybrať až do Antarktídy.

Tam sa nachádza dnes už takmer vyschnuté jazero Don Juan. Obsahuje až 44 percent soli a je 18-krát slanšie ako oceány. Je tak dôkazom, že extrémne slaná voda nemusí byť len tá morská. Veď aj samotné Mŕtve more mätie svojím názvom. Keďže sa nachádza vo vnútrozemí, v skutočnosti je to jazero.

Foto: archív
Jazero Don Juan. (Foto: archív)

Najväčšia slaná plocha na svete leží v Bolívii a tvorí ju už dnes vyschnuté prehistorické jazero. Znie to síce neuveriteľne, ale zaberá až 10 500 štvorcových kilometrov. Teraz ho tvoria veľké šesťuholníkové kryštály soli. Táto fascinujúca plocha zároveň obsahuje polovicu svetovej zásoby lítia.

Napriek tomu sa jazero Salar de Uyuni nachádza v rebríčku slanosti až na siedmom mieste. Na druhom mieste je ďalšie jazero v Antarktíde – Vanda. Na treťom mieste je lagúnové jazero Kara-bogaz-gol v Turkmenistane a na štvrtom jazero Assal v Džibutsku.