Úvod Politika Najtvrdšie sa vyhostenie z Ruska dotkne amerických diplomatov

Najtvrdšie sa vyhostenie z Ruska dotkne amerických diplomatov

Foto: archív

Celkovo 29 štátov sveta pristúpilo k vyhosteniu ruských diplomatov v reakcii na atak na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju zo 4. marca v anglickom meste Salisbury. Veľká Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok, obvinila Moskvu. Tá však akúkoľvek spojitosť s prípadom Skripaľ rezolútne odmieta.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí informovalo Londýn o odvetnom kroku a nariadilo mu znížiť počet diplomatov a pracovníkov veľvyslanectva a konzulátov v Rusku na úroveň, ktorú má mať Moskva v Británii. Ministerstvo tiež informovalo veľvyslancov z väčšiny krajín, ktoré v reakcii na otravu Skripaľa v Británii nariadili vypovedanie ruských diplomatov, že rovnaký počet ich diplomatov bol v Rusku označený za nežiaduce osoby.

Ruská federácia (RF) tak v rámci odvetných opatrení okrem britských vyhostí aj diplomatov z Austrálie, Albánska, Nemecka, Dánska, Írska, Španielska, Talianska, Kanady, Lotyšska, Litvy, Macedónska, Moldavska, Nórska, Holandska, Poľska, Rumunska, Ukrajiny, Fínska, Chorvátska, Česka, Švédska a Estónska. Vo vyhlásení ruskej diplomacie sa v tejto súvislosti nespomína Severoatlantická aliancia, ktorej orgány vyhostili sedem Rusov.

Foto: archív

Najtvrdšie sa však vyhostenie dotkne Američanov. Tí musia opustiť územie RF v extrémne krátkom čase – do 5. apríla. Vyhostenie 60 amerických diplomatov a zatvorenie konzulátu USA v Petrohrade vítajú najmä zástupcovia ruskej kontrarozviedky – ich odchod totiž výrazne obmedzí možnosti pôsobenia rozviedky Spojených štátov v Rusku. Na ruské ministerstvo zahraničných vecí predvolali veľvyslanca USA v Rusku Jona Huntsmana, ktorého oboznámili s podrobnosťami odchodu.

Diplomati z európskych krajín, ktoré sa podvolili americko-britskému nátlaku, majú na opustenie Ruska o niečo dlhší čas ako Američania a nemusia odchádzať v takom hektickom tempe. Pod americkým nátlakom avizovali zmeny vo svojom postoji k Rusku pre Britmi vykonštruovanú aféru so Skripaľom aj Belgicko, Maďarsko, Gruzínsko a Čierna Hora, takže Rusko si vyhradzuje právo na okamžité recipročné kroky aj proti týmto krajinám. Rusi informovali, že proti Britom a Američanom majú pripravené aj iné, bližšie nešpecifikované kroky, ktoré môžu uskutočniť už v najbližších dňoch.

Rusko vyhostilo 60 amerických diplomatov: