Úvod Zaujímavé Najväčšími robotmi na svete sú austrálske autonómne ťažobné vlaky

Najväčšími robotmi na svete sú austrálske autonómne ťažobné vlaky

Foto: archív

Jedna z najväčších ťažobných spoločností sveta Rio Tinto zverejnila informáciu o prevádzkovaní plne autonómneho vlakového systému AutoHaul, ktorý jazdí v Západnej Austrálii. Robotické vlaky obsluhujú celkovo 14 baní, ktorých produkty vozia do štyroch prístavných terminálov.

Rio Tinto tento systém budovali desať rokov a investovali doň 916 miliónov dolárov. Vlaky sú monitorované ľudskou posádkou na veľkú vzdialenosť, z mesta Perth, ktoré je asi 1 500 km ďaleko.

Autonómne vlaky zvyčajne vozia železnú rudu a bývajú dlhé 2,4 kilometra. Ich zavedenie znížilo počet nutných zastávok, pri ktorých sa menili ľudskej posádky vlakov. Tiež sa ukázalo, že autonómne vlaky pracujú o zhruba 6 percent rýchlejšie, než vlaky riadené ľuďmi.

Ľudskí rušňovodiči totiž nie vždy celkom optimálne pridávajú rýchlosť a brzdia. V Rio Tinto si spočítali, že vďaka autonómnym vlakom v tejto oblasti zvýši produkciu železnej rudy o 20 miliónov ton ročne. Vlaky systému AutoHaul sú podľa dostupných informácií najväčším robotickými zariadeniami na svete.

Autonómne ťažobné vlaky v Austrálii: