Úvod Ekonomika Najväčšiu diamantovú baňu sveta po takmer 40 rokoch zatvoria

Najväčšiu diamantovú baňu sveta po takmer 40 rokoch zatvoria

Foto: archív

Najväčšiu diamantovú baňu sveta Argyle, preslávenú ružovými a červenými diamantmi, po takmer štyroch desaťročiach zatvoria. Rozhodol o tom jej vlastník, nadnárodný ťažobný gigant Rio Tinto, pretože zásoby ekonomicky rentabilných kameňov sa chýlia ku koncu. Makléri, banky i konkurenti predpokladajú, že koniec Argyle by mohol naštartovať rast cien, ktoré klesajú už osem rokov.

Ťažba v bani, nachádzajúcej sa v odľahlej oblasti západnej Austrálie, sa má skončiť pred záverom budúceho roka, keď bude ponuka ekonomicky rentabilných kameňov vyčerpaná. „Koncom roka 2020 zastavíme prevádzku a spustíme obnovu lokality,“ uviedol šéf ťažby medi a diamantov Arnaud Soir.

Baňa je zdrojom asi 90 percent svetovej ponuky ružových diamantov, ktoré patria k najdrahším. Aj keď priťahujú najviac pozornosti, ružové kamene predstavujú menej ako 0,01 percenta celkovej produkcie bane Argyle.

Z hľadiska objemu je baňa Argyle na svete najväčšia, a práve preto sa stala zdrojom nadmernej ponuky na svetovom trhu. Viac ako tri štvrtiny produkcie tvoria menej hodnotné hnedé diamanty. Nadbytok lacných a malých diamantov znížil zisky prakticky každého prevádzkovateľa ťažby a ohrozil ziskovosť celého sektora od brusiarní po obchodníkov.

Podľa spoločnosti Canaccord Genuity z roku 2017 sa drahokamy z bane Argyle predávajú v priemere za 15 až 25 dolárov (13,3 až 22,2 eura) za karát. To je podstatne menej ako priemerných 171 dolárov, ktoré dostáva konkurenčná spoločnosť De Beers.

Podľa prognózy ruskej spoločnosti Alrosa, ktorá je najväčším svetovým producentom diamantov, do roku 2023 zmizne z ročnej svetovej ponuky diamantov okolo 21 miliónov karátov, z toho 14 miliónov z Argyle. Nové bane tento objem vykompenzujú len čiastočne. Ročný deficit medzi ponukou a dopytom môže podľa firmy vtedy predstavovať 11 až 35 miliónov karátov.