Úvod Spoločnosť Najvyšší súd pustil na slobodu Slovenku, ktorá pálila korán

Najvyšší súd pustil na slobodu Slovenku, ktorá pálila korán

Reprodukcia: archív

Mladá žena z Ružomberka, ktorá zverejnila video, na ktorom spálila a pomočila korán, mieri na slobodu. O prepustení z väzby rozhodol senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky na neverejnom zasadnutí.

Informoval o tom hovorca súdu Boris Urbančík s tým, že väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka nad obvinenou. Súd obvinenej uložil povinnosť, aby oznámila každú zmenu pobytu, a aby preberala úradné zásielky a dostavovala sa na predvolanie orgánov činných v trestnom konaní.

Zároveň jej zakázal vykonávať činnosť, pri ktorej malo prísť k spáchaniu trestnej činnosti. Sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky senát NS SR zamietol. Mladú ženu z Ružomberka vzal sudca do väzby v druhej polovici februára, keď pre prípravné konanie čiastočne vyhovel žiadosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry

Akceptoval však iba dôvody preventívnej väzby, a teda aby nemohla pokračovať v trestnej činnosti. Prokurátor navrhoval aj útekovú väzbu, čomu už sudca nevyhovel. Podal preto sťažnosť a tú podala aj samotná obvinená. O oboch sťažnostiach bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Sheila Sz. je obvinená zo zločinu výroby extrémistických materiálov v spolupáchateľstve, v súbehu s prečinom násilia proti skupine obyvateľov, prečinom hanobenia rasy a presvedčenia, ako i prečinom podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti.

Žena sa pôvodne volala Adriana, zmenila si aj priezvisko. Na internete, kde zverejnila video s protislamskými a protiimigračnými vyjadreniami, vystupovala pod viacerými nickmi. Ako uviedol denník Nový čas, vyrastala v slabších sociálnych podmienkach v bytovke, kde žijú prevažne Rómovia.

Má päť súrodencov, bola umiestnená aj v nápravnom zariadení. Syna jej odobrali pre alkohol. Podľa slov jej mamy ju ako 14-ročnú znásilnila skupina mladých mužov, tvrdí, že to boli Rómovia. V roku 2011 ju mestká polícia v Ružomberku riešili za sedem priestupkov – najmä v súvislosti s alkoholom a za jazdu bicyklom v centre. Po čase všetky pokuty zaplatila, žila aj vo Fínsku.