Úvod Politika Najvyšší súd SR zamietol návrh na rozpustenie Ľudovej strany Naše Slovensko

Najvyšší súd SR zamietol návrh na rozpustenie Ľudovej strany Naše Slovensko

Reprodukcia: archív

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR zamietol návrh na rozpustenie parlamentnej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS). “Najvyšší súd rozhodol, že stanovy, program a činnosť ĽSNS Mariana Kotlebu nie sú v rozpore s demokratickým zriadením, ústavou a zákonmi,” informoval poslanec Národnej rady Ján Mora. Rozhodnutie súdu si vypočuli zástupcovia Generálnej prokuratúry (GP) SR aj štatutárny zástupca žalovanej ĽSNS a jej predseda Marian Kotleba.

Predsedníčka senátu Jana Zemková zdôraznila, že posúdili jednotlivé dôkazy obžaloby. V súvislosti s ohrozovaním demokracie bol podľa jej slov najdôležitejší prvok bezprostrednosti. Skonštatovala pri tom, že riziko nie je dostatočne bezprostredné, pretože strana nemá dosť poslancov v parlamente na to, aby sama schválila zákony, ktoré by mohli demokraciu ohroziť.

Argumentáciu obžaloby opierajúcu sa o trestné konania v prípade predsedu strany a jej dvoch poslancov, ktorými sa v súčasnosti zaoberajú súdy, nebolo podľa jej slov možné považovať za priťažujúcu okolnosť pri rozhodovaní. Podotkla, že do skončenia trestných konaní platí prezumpcia neviny a že NS vo veci rozpustenia ĽSNS rozhodoval ako správny súd, a nie trestný. Žaloba bola podľa jej slov nedostatočne podložená.

NS SR zastáva názor, že medzi účastníkmi konania nebolo sporné, že žalovaná strana v rámci svojho politického programu presadzuje vystúpenie Slovenskej republiky zo združenia NATO a má záujem o vypísanie referenda s otázkou o vystúpení Slovenskej republiky z Európskej únie. Podľa názoru súdu tieto hodnotové východiská v súčasnom štádiu konania samotné nepostačujú na to, aby mohli viesť k rozpusteniu politickej strany.

“Nateraz nebolo preukázané, že by žalovaná strana na uvedený zámer použila prostriedky nezlučiteľné s právnym poriadkom Slovenskej republiky,” uvádza sa okrem iného v stanovisku NS SR, v ktorom sa čiastočne zdôvodňuje rozsudok a ktoré TASR poskytla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Foto: archív

Zároveň sa v stanovisku uvádza, že NS SR na základe vykonaného dokazovania dospel k záveru, že žalovanú stranu nie je možné rozpustiť len preto, že kritizuje ústavný a právny poriadok štátu a že sa zúčastňuje na tvorbe verejnej debaty na politickej scéne. Právomocou Najvyššieho súdu SR v kontradiktórnom súdnom spore tohto typu v právnom štáte.

Návrh na rozpustenie strany podal na NS generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji 2017. Vo veci rozhodoval senát pod vedením predsedníčky Jany Zemkovej. Prvý raz sa začalo vo veci konať 9. apríla za prísnych bezpečnostných opatrení. Zástupca GP SR Ivan Minár vtedy argumentoval protirómskymi prejavmi strany.

Opieral sa aj o vyjadrenia strany na adresu súčasného systému v štáte, ktorý podľa jeho slov označili za totalitný. Obhajoba návrh odmietla s tým, že na rozpustenie strany nevidí dôvod. Predseda a štatutárny zástupca ĽSNS Marian Kotleba tvrdil, že žalobca nepredložil nijaký konkrétny dôvod, ktorý by dostatočne odôvodňoval návrh na rozpustenie strany.

Pojednávanie senátu Najvyšieho súdu sprevádzal aj protest “Stop Fašizmu” s blogerom Denníka N Jánom Benčíkom. Pridali sa k nemu verejne známe osoby – Eva Mosnáková, Pavel Traubner, Zuzana Kronerová, Michal Kaščák, Martin M. Šimečka či Marián Leško.

Zúčastnení držali transparenty s jedenástimi písmenami, ktoré tvoria dve slová názvu protestu. „Ide o prejav nášho jasného občianskeho postoja v časoch narastajúcej podpory rôznych foriem extrémizmu v našej spoločnosti. To považujeme za alarmujúce ohrozenie slobody a demokracie,“ uvádzajú vo svojom vyhlásení, ktorým zdôvodnili dnešný protest.

Aktivistov prišiel osobne podporiť aj minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý ich pozdravil a ich aktivitu ocenil. Na druhej strane sa v tom čase pred budovou MS SR a NS SR a v nej začali postupne schádzať aj stúpenci ĽSNS. V mieste oboch zhromaždení panovali prísne bezpečnostné opatrenia, keď sa v budove nachádzali desiatky príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže vrátane zásahovej jednotky, psovodov a pyrotechnikov.

Pre nesúhlas s rozsudkom Najvyššieho súdu SR nerozpustiť stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko tzv. antifašistické organizácie avizujú protest. Ako informovali na sociálnych sieťach, podujatie pod názvom Antifašistická mobilizácia sa bude konať vo štvrtok 2. mája na bratislavskom Námestí SNP od 18:00 h. Najvyšší súd svojím rozhodnutím podľa organizátorov oficiálne legitimizoval fašistické tendencie v spoločnosti.

Foto: archív