Úvod ZO ZAHRANIČIA Najvyšší súd v Indii potvrdil zrušenie autonómneho štatútu Kašmíru

Najvyšší súd v Indii potvrdil zrušenie autonómneho štatútu Kašmíru

Foto: archív

Indický Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie vlády premiéra Naréndru Módího o zrušení špeciálneho postavenie štátu Džammú a Kašmír z roku 2019. Zároveň stanovil, že voľby sa v tomto štáte musia konať najneskôr 30. septembra 2024.

Najvyšší súd tak potvrdil zrušenie autonómie štátu Džammú a Kašmír, no uviedol, že by mu mala byť obnovená rovnaká štátnosť ako ostatným indickým štátom bez samostatných autonómnych práv, a to čím skôr. Podľa Najvyššieho súdu bolo špeciálne postavenie Kašmíru dočasným ústavným opatrením, ktoré parlament môže zrušiť.

Prezidentský dekrét z roku 2019 odoberá osobitný štatút Kašmíru a ruší článok ústavy č. 370 o udelení autonómneho štatútu himalájskemu regiónu Kašmír. Najvyšší súd Indie reagoval na desiatky sťažností proti tomuto nariadeniu a následnému rozdeleniu regiónu na dva administratívne celky.

Zrušenie autonómie Kašmíru a Džammú sprevádzalo v roku 2019 zavedenie priamej vlády z Naí Dillí, masové zatýkanie, ale aj úplný lockdown či výpadok komunikačných spojení, keď centrálna vláda posilňovala vojenskú prítomnosť v regióne v snahe zastaviť protesty. Módi privítal rozhodnutie súdu ako historické.

Džammú a Kašmír je jediný indický región, v ktorom tvoria väčšinu moslimovia. Od roku 1947, po nadobudnutí nezávislosti od Veľkej Británie, je tiež objektom sporu medzi Indiou a Pakistanom. Oba štáty si robia nároky na celý tento himalájsky región.