Úvod Z DOMOVA Najvyšší súd vylúčil sudkyňu Záleskú z rozhodovania v kauze Kuciak

Najvyšší súd vylúčil sudkyňu Záleskú z rozhodovania v kauze Kuciak

Pamela Záleská. (Foto: archív)

Ako potvrdila hovorkyňa Najvyššieho súdu (NS) SR Alexandra Važanová, súd vylúčil sudkyňu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Pamelu Záleskú z rozhodovania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a prípravy vrážd prokurátorov.

Sudkyňa je známa kontroverzným rozhodnutím i v prípade odsúdenia bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, za čo bola mnohokrát kritizovaná politickou opozíciou. Záleská rozhodla aj o väzbe policajného exprezidenta Milana Lučanského, v ktorej zomrel za stále nevysvetlených okolností.

Hovorkyňa dodala, že „je zjavné, že by mohli vzniknúť objektívne pochybnosti o jej nestrannosti, a to s poukazom na jej predchádzajúce rozhodnutie v súvisiacej veci.“ Nesúhlas s účasťou Záleskej v senáte vyjadril obhajca obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera Marek Para. Namietal, že predsedala senátu, ktorý v decembri 2019 v rovnakej kauze schválil dohodu o vine a treste Zoltána Andruskóa.

Senát ŠTS pôvodne námietke nevyhovel. Obhajoba podala proti tomu sťažnosť na NS SR. Proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa na ŠTS opätovne začal pojednávať vo februári 2022. Súd zároveň rozhodol o spojení veci s prípadom plánovanej vraždy prokurátorov.