Úvod Politika NAKA vzniesla obvinenie v prípade firmy KTAG. Kiska: Zastrašiť sa nenechám!

NAKA vzniesla obvinenie v prípade firmy KTAG. Kiska: Zastrašiť sa nenechám!

Foto: archív

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vzniesla prvé obvinenie v prípade prezidenta Andreja Kisku. Obvinený má byť konateľ firmy KTAG Eduard Kučkovský. Informáciu priniesol Denník N. Druhým konateľom firmy je prezidentov brat Jaroslav Kiska, ktorý zatiaľ obvinený nie je. Jedným z konateľov firmy bol v minulosti aj Andrej Kiska, ktorý vďaka imunite nemôže byť obvinený, pokiaľ je vo funkcii prezidenta.

V apríli roku 2014 sa KTAG snažila uplatniť vratky DPH vo výške viac ako 146-tisíc eur. Daniari nadmerný odpočet dane však neuznali – pre prítomnosť nákladových položiek, ktoré sa mali týkať kampane prezidenta a nie chodu firmy – a vystavili spoločnosti navyše takmer desaťtisícovú daň. Samotný Kiska v tom čase tvrdil, že išlo o jednorazový omyl.

„Daňový úrad mal iný názor ako firma Kiska Travel Agency (KTAG) na zaúčtovanie položky. Podobné prípady sú bežné. Ja nemám čo skrývať. Na základe toho KTAG okamžite uhradilo DPH vo výške 9-tisíc eur, ako aj penále vo výške 15-tisíc eur,“ argumentoval prezident v roku 2017.

V súvislosti s neoprávneným uplatnením vratky DPH sa v novembri minulého roka uskutočnila vo firme bratov Kiskovcov razia NAKA. Pri zásahu mali policajti zaistiť účtovníctvo a počítače. Informácie o problémoch prezidenta s daňami unikli do médií na jeseň roka 2017 prostredníctvom e-mailov od osoby, ktorá vystupovala pod menom Yegor Trutnov. Prezident sa chce k celej záležitosti vyjadriť vo štvrtok. Na sociálnej sieti zatiaľ uviedol vetu: „Vydierať a zastrašiť sa nenechám.“