Úvod Z DOMOVA NAKA zadržala 13 sudcov z kauzy Threema Mariána Kočnera

NAKA zadržala 13 sudcov z kauzy Threema Mariána Kočnera

Príslušníci NAKA predvádzajú zadržanú sudkyňu Zuzanu Maruniakovú na policajnú stanicu v Nitre. (Foto: archív)

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali 13 sudcov. Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Medzi zadržanými je okrem 13 sudcov aj jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z Threemy Mariána Kočnera. Na sociálnej sieti o tom informovala polícia.

Policajti NAKA uskutočnili rozsiahlu akciu vyšetrovacieho tímu Hmla. Tím sa zaoberal sudcami z Threemy Mariana Kočnera. Zadržaných odviezli v stredu ráno na NAKA v Nitre, viacerých už odtiaľ odviezli. Podľa informácií denníka SME a portálu tvnoviny.sk boli medzi zadržanými aj sudcovia Monika Jankovská, Andrea Haitová, Miriam Repáková, Zuzana Maruniaková, podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Jarmila Urbancová aj obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Marián Kočner.

Portál tvnoviny.sk uvádza, že bývalý sudca Okresného súdu Bratislava I Vladimír Sklenka medzi zadržanými nie je. S políciou má spolupracovať. S Mariánom Kočnerom si mal vymeniť cez Threemu tisícky správ. „V súčasnosti prebiehajú úkony trestného konania, a preto sa k veci nebudeme vyjadrovať,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová. Krajský súd (KS) v Bratislave zatiaľ nemá informácie o zadržaných bratislavských sudcoch z okresných súdov aj z KS v Bratislave.

Monika Jankovská je bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti a sudkyňa Krajského súdu Bratislava s pozastavenou funkciou. S Mariánom Kočnerom si mala cez Threemu vymeniť tisíce správ. Spolu si mali písať o množstve káuz vrátane civilného sporu o zmenky TV Markíza. V rámci neho mal Marián Kočner cez Jankovskú ovplyvňovať sudkyne Cvikovú, Maruniakovú a Haitovú.

Monika Jankovská pri zadržaní policajtmi z NAKA. (Foto: archív)

Viacerým bratislavským sudcom a prokurátorom boli v lete minulého roku odobraté mobilné telefóny v súvislosti s komunikáciou Mariána Kočnera. Koncom januára tohto roku nasledovali aj domové prehliadky. Počas tých boli policajti z tímu Hmla u Moniky Jankovskej, Andrei Haitovej, Denisy Cvikovej, Vladimíra Sklenku, ale aj u nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Tomu polícia zaistila telefón a iné veci.

Ústavný súd (ÚS) SR aktuálne neeviduje nijakú žiadosť generálneho prokurátora o súhlas na vzatie do väzby niektorého zo sudcov. TASR to v stredu potvrdila hovorkyňa ÚS Martina Ferencová. „V prípade, že bude takáto žiadosť doručená Ústavnému súdu, je predseda Ústavného súdu v zmysle paragrafu 227 zákona o Ústavnom súde pripravený bezodkladne zvolať plénum Ústavného súdu k danej veci,“ uviedla ďalej hovorkyňa.