Úvod Z DOMOVA NAKA zadržala a obvinila Harabina za status na sociálnej sieti

NAKA zadržala a obvinila Harabina za status na sociálnej sieti

Štefan Harabin. (Foto: archív)

Národná kriminálne agentúra (NAKA) zadržala bývalého predsedu Najvyššieho súdu SR a exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti. Harabina vyšetrovateľ obvinil z trestného činu schvaľovania trestného činu a extrémistickeho trestného činu,“ uviedla polícia v internetovom statuse.

Podľa uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré majú k dispozícii niektoré médiá, dôvodom Harabinovho zadržania a obvinenia má byť status na sociálnej sieti, ktorý zverejnil deň po vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajine.

„Urobil by som presne to isté čo Putin v súvislosti s udalosťami na Ukrajine. Zastavenie nacistov, ktorí od roku 2014 zavraždili 15-tisíc vlastných civilistov, len pre ich ruskú národnosť, bolo zjavnou genocídou,“ napísal. Harabina po vypočutí prepustili.

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico na sociálnej sieti uviedol, že zadržanie a obvinenie Harabina za podozrenie zo schvaľovania trestného činu označil za „dôkaz totálnej straty súdnosti NAKA pod priamym riadením Matoviča a Mikulca.“

„Štefan Harabin má tvrdý jazyk, s ktorým sa nie vždy dá súhlasiť. Ale obmedzovať takýchto významných právnikov, ktorým Kolíková nesiaha ani po členky, na slobode za ústne prejavy, je výsmechom,“ dodal Fico.

„Na Harabina som podal trestné oznámenie pre jeho výroky o vojne na Ukrajine. Som rád, že NAKA si robí svoju prácu a vyšetruje a že je za čo, o tom niet pochýb,“ reagoval na obvinenie expolitika na sociálnej sieti poslanec NR SR Juraj Šeliga. „Harabin nemá zábrany a ľuďom ako je on nesmieme ustupovať. Verím, že skončí pred spravodlivým súdom,” doplnil.