Úvod Z DOMOVA NAKA zastavila trestné stíhanie pre status Blahu s červenou hviezdou

NAKA zastavila trestné stíhanie pre status Blahu s červenou hviezdou

Foto: Facebook Ľuboša Blahu

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zastavil trestné stíhanie v súvislosti so statusom poslanca Národnej rady SR za Smer-SD Ľuboša Blahu, ktorý sa na sociálnej sieti chválil fotografiou s červenou hviezdou s kosákom a kladivom. Uviedol to hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

„Trestné stíhanie vedené v súvislosti so zverejneným statusom, bolo dňa 30. 3. 2020 zastavené podľa § 215 ods.1, písm. b) Trestného poriadku, vzhľadom na to, že skutok nie je trestným činom,“ uviedol Slivka.

Na trestné stíhanie v súvislosti s fotkou upozornil ešte koncom januára poslanec NR SR za SaS Ondrej Dostál. Ten podával vo veci aj trestné oznámenie. Polícia však už vtedy avizovala, že vo veci nebol zatiaľ nikto obvinený.

Blaha v decembri minulého roka uverejnil na sociálnej sieti fotkou, na ktorej drží so vztýčenou päsťou vedľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica červenú päťcípu hviezdu s kosákom a kladivom v strede. Hviezda bola narodeninovým darčekom od Fica.

Blaha sa v reakcii na začatie stíhania bránil tým, že podľa rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva nemožno označovať komunistické symboly automaticky za extrémistické vzhľadom na to, že tieto symboly majú viac interpretácií.

Podľa uznesenia vyšetrovateľa, ktorého časť na sociálnej sieti zverejnil v januári Dostál, sa začalo trestné stíhanie pre zločin rozširovania extrémistického materiálu v súbehu s prečinom prejavovania sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.