Úvod Zdravie Nanopriemysel zmení medicínu, výroba ľudských orgánov už nie je sci-fi

Nanopriemysel zmení medicínu, výroba ľudských orgánov už nie je sci-fi

Vizualizácia: archív

Nanotechnologický priemysel zahŕňa technológie, ktoré majú potenciál zmeniť svet aj životy ľudí. Zaoberá sa napríklad výrobou náhradných ľudských orgánov, sledovaním zdravia pomocou nanosenzorov a cielenou dopravou liekov do zasiahnutých tkanív v tele. Uviedol to predseda výkonnej rady Asociácie nanotechnologického priemyslu v Českej republike Jiří Kůs počas medzinárodného kongresu Itapa 2018.

„Naším telom sa budú nielenže preháňať nanoboty ako dopravcovia liekov či ‘opravári’ orgánov, ale na tele i v ňom budeme mať aj veľa nanosenzorov monitorujúcich naše zdravie,“ priblížil víziu budúcej medicíny Kůs.

Nanokapsule, ktoré putujú telom človeka až k napadnutému tkanivu a vypustia tam liek, sú podľa neho iba v ranom štádiu vývoja. „Uviesť takúto technológiu do medicíny, aby bola k dispozícii ľuďom, to si vyžaduje ešte mnoho testov, schválení a aj nejakého silného hráča v podobe farmaceutickej firmy, ktorá to dokáže presadiť,“ skonštatoval.

Vývoj v medicíne bude podľa neho smerovať k personalizovanej medicíne. „Jednak na nás a v nás bude množstvo senzorov, ktoré budú sledovať naše zdravie a potom ten liek sa skutočne dopraví len tam, kde má zapôsobiť,“ ozrejmil Kůs s tým, že veľký výskum sa deje aj v oblasti výroby náhradných tkanív. V Českej republike sa v tomto smere skúma použitie nanovlákien. „Týmto spôsobom dokážete vyrobiť napríklad náhradnú pokožku,“ dodal s tým, že výroba ľudských orgánov už nie je „sci-fi“.

Neviditeľné senzory v tele, ktoré budú monitorovať zdravie človeka, sú podľa neho tou najbližšou budúcnosťou. „Zmizne inštitút praktického lekára,“ myslí si. Takýmto spôsobom bude podľa neho vyzerať medicína v nie až takej vzdialenej budúcnosti. „Mnoho tých vecí nie je už skutočne veľmi ďaleko,“ podotkol.

Vizualizácia: archív