Úvod Z DOMOVA Napriek ekonomickej kríze minister Naď avizuje kúpu izraelských vojenských radarov za 148...

Napriek ekonomickej kríze minister Naď avizuje kúpu izraelských vojenských radarov za 148 miliónov eur

Jaroslav Naď. (Foto: archív)

Vláda SR dlhodobo zdôrazňuje nevyhnutnosť znižovania štátnych výdavkov počas koronakrízy. V rámci týchto opatrení zrušila predtým parlamentom schválené trináste dôchodky, zrušila obedy zadarmo pre žiakov, plánuje prepustiť stovky zamestnancov pošty a finančná pomoc pre firmy, ktoré sú z rozhodnutia štátu zatvorené, je jedna z najnižších v Európe.

Napriek tomu minister obrany Jaroslav Naď avizuje veľký nákup vojenskej techniky  pre Ozbrojené sily SR. Ako oznámil, Slovensko chce nakúpiť z Izraela 17 kusov 3D rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu na ochranu vzdušného priestoru SR. Radary majú stáť slovenských daňových poplatníkov 148 miliónov eur.

Naď tiež nedávno  navrhol, aby sme využili ponuku USA, ktoré nám poskytnú 50 miliónov dolárov na nákup americkej vojenskej techniky. Pomoc je však podmienená investíciou v rovnakej výške aj zo slovenskej strany. Minister obrany navyše potvrdil, že SR bude rešpektovať požiadavku NATO a do zbrojenia investuje 2 percentá hrubého domáceho produktu.