Úvod ZO ZAHRANIČIA Napriek embargu EÚ rastie dovoz ruskej ropy do Česka

Napriek embargu EÚ rastie dovoz ruskej ropy do Česka

Foto: archív

Podiel Ruskej federácie na celkovom dovoze ropy do Českej republiky v prvej polovici tohto roka vzrástol aj napriek obmedzeniam Európskej únie. Uviedla to tamojšia štátna spoločnosť Mero.

„Podiel dovozu ruskej ropy ropovodom Družba oproti dovozu z iných krajín ropovodom IKL dosiahol v prvom polroku približne 65 percent ku 35 percent,” povedala spravodajskej agentúre AFP Barbora Putzová, hovorkyňa štátnej spoločnosti Mero. V roku 2022 bol tento podiel 56 ku 44 percent v prospech ropovodu Družba, dodala.

Údaje českého ministerstva priemyslu a obchodu ukázali, že tohtoročný podiel ropy prepravenej Družbou bol najvyšší minimálne od roku 2012. EÚ zakázala väčšinu dovozu ropy z Ruska v máji 2022, tri mesiace po začiatku vojny na Ukrajine, ale ropovod Družba bol z tohto zákazu dočasne vyňatý.

Šéf českého združenia nezávislých dodávateľov energií Jiří Gavor sa domnieva, že poľskú spoločnosť PKN Orlen, prevádzkujúcu české rafinérie, pravdepodobne viedli ekonomické dôvody k tomu, aby sa držala ruskej ropy.

„Povedal by som, že PKN Orlen ťaží z toho, že tranzit ropy cez Družbu tu zatiaľ nie je zakázaný, je legálny a je lacnejší ako ropa z iných zdrojov,“ dodal. V máji spoločnosť Mero oznámila, že podpísala dohodu o skončení českej závislosti od ruskej ropy a zaviazala sa financovať rozšírenie Transalpského ropovodu, ktorý dodáva ropu z Talianska do strednej Európy.

Transalpský ropovod prepravuje ropu z talianskeho prístavu Terst do južného Nemecka, kde sa napojí na ropovod IKL smerujúci do Českej republiky. Kapacita Transalpského ropovodu sa má od roku 2025 v Česku zdvojnásobiť na ročných osem miliónov ton ropy. Praha sa už začiatkom tohto roka odstavila od ruského plynu.