Úvod Spoločnosť Národná koalícia chce odchod Havrana z RTVS

Národná koalícia chce odchod Havrana z RTVS

Michal Havran. (Foto: archív)

Národná koalícia (NK) verejne vyzvala generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslava Rezníka, aby zvážil ďalšie účinkovanie Michala Havrana, moderátora diskusnej relácie Večera s Havranom, na obrazovke RTVS. Podľa strany totiž šíri nenávisť v médiách vrátane verejnoprávnej televízie, na ktorej chod prispievajú všetci občania.

„Tento zúrivý liberál s neskrývanou nenávisťou vo svojom článku na portáli denníka SME s názvom ‘Pošlite Kuffu do cirkusu’ s podtitulom ‘Prelátom vyhovujú čo najdebilnejší veriaci’ nevyberaným spôsobom osočil známeho katolíckeho kňaza Mariána Kuffu.

Človek s takýmto vystupovaním nepatrí na obrazovku verejnoprávnej televízie. Veríme, že k našej výzve sa pridajú aj ďalší ľudia, pre ktorých je slušnosť normou pre zdravé fungovanie spoločnosti,“ zdôraznil prvý podpredseda NK Peter Sokol.

Členovia Národnej koalície sú podľa Petra Sokola znechutení „hyenistickým“ útokom Michala Havrana na jednu z najvýraznejších súčasných osobností katolíckej cirkvi u nás. „Havran rád pripomína, že je vyštudovaný teológ, čo ho podľa neho zrejme oprávňuje vyjadrovať sa k cirkevným otázkam. Tentoraz to hanobením nielen konkrétneho človeka, ale aj kresťanstva a kresťanov, prehnal,“ uviedol Peter Sokol s tým, že NK vo veci zvažuje aj ďalšie právne kroky.

Marián Kuffa. (Foto: archív)

Na Havranov článok zareagovala aj Advokátska kancelária Čarnogurský ULC podaním trestného oznámenia v súvislosti s hanobením katolíckeho náboženstva, viery a jej predstaviteľov.

„Autor vystupujúci pod menom Michal Havran hanobí v článku kresťanstvo a kresťanov. Z článku sála pýcha a nadraďovanie extrémistických názorov autora nad názory všetkých veriacich kresťanov. Autor sa postavil proti Bohu kresťanov a proti Ježišovi Kristovi. Článok autora je nielen nemorálny, ale aj protiprávny. Jeho zverejnením bol spáchaný trestný čin,“ uviedol advokát Ján Čarnogurský ml.

V článku spomínaný kňaz Marián Kuffa podľa Čarnogurského pomohol stovkám ľudí, ktorí by bez jeho pomoci pravdepodobne skončili ako bezdomovci a zostali by na okraji spoločnosti. Oproti tomu autor článku nikomu nepomohol, práve naopak, iba šíri hlbokú nenávisť proti kresťanstvu a kresťanom.