Úvod Politika Národná koalícia: Novela zákona SNS má “zabetónovať” štandardné strany

Národná koalícia: Novela zákona SNS má “zabetónovať” štandardné strany

Foto: Michaela Kolimárová

Návrh novely zákona o politických stranách, ktorá má radikálne zmeniť pravidlá pre strany uchádzajúce sa o hlasy voličov v parlamentných voľbách a vo voľbách do Európskeho parlamentu, je podľa strany Národná koalícia (NK) zúfalou snahou národniarov “zabetónovať” súčasné postavenie štandardných parlamentných strán a znemožniť najmä mladým ľuďom sa zapojiť do politického boja prostredníctvom vlastných subjektov. Agentúru SITA o tom informovala NK.

„Budovanie strany je mnohokrát niekoľkoročný proces. Návrh SNS je nebezpečnou pascou najmä pre odhodlaných mladých ľudí, aby ich odradili od zakladania vlastných strán a aby radšej vstupovali do už existujúcich koaličných politických subjektov. Takýto prístup, samozrejme, neprospieva pluralite názorov, obmedzuje slobodný politický zápas a okliešťuje demokraciu,” cituje tlačová správa predsedníčku NK Slavěnu Vorobelovú.

NK žiada vo veci reformy politického systému širokú spoločenskú diskusiu. „Samozrejme, odmietame rôzne politické experimenty, ktoré produkujú strany s extrémne nízkym počtom členov. Lenže systém zastupiteľskej demokracie je postavený na existencii politických strán.

Som presvedčený, že k návrhu každej právnej normy, ktorá má ambíciu významným spôsobom meniť pravidlá, ktoré majú zásadný dopad na život každého občana, by sa mala vyjadriť verejnosť. Tá by mala skončiť všeobecnou zhodou o jej prínose pre existujúci politický systém. Návrh SNS vnímame len ako zúfalý pokus strany, ktorá nevie občanom ponúknuť hodnotnú tému, ktorou by zaujala,” uvádza v správe prvý podpredseda NK Peter Sokol.

SNS do parlamentu predložila návrh novely zákona o politických stranách a politických hnutiach. Návrh zavedie novú reguláciu pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky a Európskeho parlamentu. Ako povedal pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák, podmienkou pre kandidujúce strany bude, aby strana, ktorá chce ísť do volieb, mala stanovený minimálny počet orgánov a členov. Novela stanovuje orgány strany a minimálne počty členov orgánov strán.

Zo zákona každá strana bude musieť mať podľa Bernaťáka revíznu komisiu, rozhodcovský orgán a výkonný orgán (predsedníctvo). Okrem toho najvyšším straníckym orgánom bude snem. Strana tiež bude musieť mať štatutára. Každý orgán strany okrem štatutára bude musieť mať najmenej troch členov a výkonný deväť členov. Jeden člen nemôže byť vo viacerých orgánoch naraz. Strany, ktoré budú chcieť kandidovať do NR SR alebo Európskeho parlamentu, budú musieť okrem zoznamu kandidátov a volebnej kaucie predložiť aj zoznam počtu členov strany.

Foto: archív